Louvre’da Altı Saat Bölüm 3

IMG_6137

Gezmeye devam ediyoruz! İlk iki yazıda 1.katın tamamını bitirmiştik, zemin kattan da 1 bölüm gezmiştik, şimdi sırada 2.kat var.

Richelieu cephesindeki yürüyen merdivenlerle 2.kata çıkıyoruz. Burası 2 ana bölümden oluşuyor; Kuzey Avrupa ve Fransa tabloları.

This slideshow requires JavaScript.

1- Kuzey Avrupa Tabloları (1350-1850) (2.kat)

Burayı ben dört bölüme ayırarak gezdim. Soldan başlayarak kare halindeki salonun tamamını gezince burası bir başka salona açılıyor, A,B,C,D,E,F diye geçiyor ve burada da Hollanda, Belçika, Almanya, Rusya, Avusturya gibi ülkelerden tablolar var.

Bu bölümü bitirince aynı kattaki Fransa tabloları bölümüne geçmeniz gerekiyor ama bu iki bölüm arasındaki salon bir çeşit inşaat-yenileme yüzünden kapalı, o yüzden 1.kata inip ordaki merdivenleri çıkarak 2.kattaki Fransa tabloları bölümüne geçmeniz gerekiyor.

2-Fransa Tabloları (1350-1850) (2.kat)

Yine beğendiğim bölümlerden bir tanesi, özellikle de turistlerden uzakta sessiz sakin olması en güzel yani. Sakin kafayla tabloların önünde istediğiniz kadar vakit geçirebiliyorsunuz. Bu bölümde Delacroix, Camille Corot, Théodore Rousseau, Jean Restout gibi isimler var. Genelde Louvre’u gezenler 1.katla yetiniyor ve 2.kat pek değer görümüyor turistler tarafından ama ben size şiddetle tavsiye ediyorum.

Ciddili şekilde 1.ve 2.katı gezmiş bulunmaktayız! Geriye zemin kat kalıyor.

Zemin katta ben tüm bölümleri gezmedim, 6 saat geçirdiğim için baya bir yorulmuştum bir de açıkçası gezmediğim bölümleri de kısmen özellikle gezmedim çünkü ilgimi çekmiyordu.. Bu katta Mısır’ı gezmiştim ilk girdiğimde, geriye kalan bölümlerden de neleri gezmedim önce onu yazayım : Eski Yunan ve Roma’nın 1.kattaki bölümlerini gezdikten sonra devamını gezmemeye karar verdim ve zemin kattaki bu iki bölümü gezmedim. Bu bölümlerden baya bir uzakta tek başına bir bölüm daha var içinde Afrika, Asya, Avustralya ve Amerika Sanatları olan. Burayı da gezmedim ama ilgimi çekmediğinden değil, gerçekten yorulduğum için. Zaten Louvre’a bir daha gittiğimde burayı gezmeyi düşünüyorum.

3- Orta Doğu Eserleri (MÖ 7500- MS500) (zemin kat)

Çanak, çömlek, biblo vs. Bakın böyle kısalttığıma bakmayın aslında akıl almaz şeyler var burda. Düşünsenize bundan on bin yıl öncesinden kalma bir sürü şey! Ama işte benim süper ilgimi çekmedi açıkçası.

4- Fransa Heykelleri (500-1850) (zemin ve -1)

Heykeller burada Richelieu cephesinde başlıyor sonra alt katta ve avlu bölümünde de Avrupa’yla devam ediyor. Alt katta da Fransa Heykelleri devam ediyor.

5- İslam Sanatları (700-1800) (-1.kat)

Burası bence gerçekten ilgi çekici bir bölüm. Çiniler, İslam’ın doğuşu ve gelişimiyle ilgili interaktif haritalar, sesli dinleyebileceğiniz Divan edebiyatı şairlerinin şiirleri ve çeşitli halılar var.

IMG_5332

Ve eveet işte sona geldik! 3 bölüme ayırdığım bu yazım umarım hoşunuza gitmiştir ve faydalı bulursunuz. Louvre gibi bir müzeyi elbet ki bir günde gezmek imkansız ama bu sıkıştırılmış turla 6 saatte çoğu yerini hızlıca gezebilirsiniz!

Serra

 

 

Leave a Reply