Paris Grande Mosquée

Burası Paris’in en büyük camisi ve bildiğiniz camilere hiç mi hiç benzemiyor!

Bizim alıştığımız Türkiye’de gördüğümüz camilerden farklı bir mimariye sahip, Endülüs mimarisi diye betimliyordum ben kafamda ama gerçek adı “neo mudejar” diye geçiyormuş. Yani yine az çok yaklaşmışım ben de. Fas’taki, İspanya’daki mimariye, o renklere o tür taşlara ve taş işlemelerine, küçük havuzlu avlulara sahip burası da.

Çok güzel bir avlusu var, avluda tropik ağaçlar, palmiyeler, yeşillikler ve sevimli süs havuzları var. Duvarlarda çiniler var, beyaz taşların hepsi ince işlenmiş. Fas’a gitmedim ama gitmeyi çok istiyorum, orada gördüğüm fotoğraflara çok benziyor gerçekten de.

IMG_9428

Hem sadece ibadet amaçlı da değil özellikle turistlerin de sıkça gittiği turistik bir nokta. İçinde hamam, restoran ve kafesi var. Kafenin de hem kapalı hem açık kısmı var, açık kısımda ısıtıcılar var kışın da gidip oturabilirsiniz. Ortada sürekli gezen bir garson elinde tepsiyle çay dağıtıyor. Aylar sonra böyle bir çaycı kavramı görmek hoşuma gitmişti benim.  Tepsideki çay naneli çay olarak geçiyor, aynı zamanda Fas çayı da deniyor, 2 euro. Ben sevdim mi? Sevmedim. Çok şekerliydi ve genel olarak nane sevmem. Ama siz çayı şekerli içiyorsanız bence şans verin çünkü herkes çok seviyor bu çayı!

IMG_9423

Jardin des Plants bahçesine yolunuz düşerse burası da hemen onun karşısında bir uğrayıp gezin derim. Censier-Daubenton metrosundan inip 4-5 dakika yürüyebilirsiniz, 47 numaralı otobüs de önünden geçiyor. Paris’te vaktiniz çoksa ya da görülmesi gereken klasik turistik yerleri gördüyseniz tam sizlik!

IMG_9425

Giriş ücretli diye duymuştum ama ben ücret ödemeden gezdim, cumaları turistik gezi yok dikkat!

Serra

2 thoughts

Leave a Reply