American Horror Story : CULT

AHS izlemeye başladığımdan beri düzenli olarak her sezonla ilgili yazmaya çalıştım sanırım? (Düzeltme : Freak Show hariç hepsi için yazmışım gerçekten. Freak Show bana travma yaratmış galiba yazamamışım) Ya dizinin ilk bölümünü izleyince ya da tam tersi sezon bitince sezon tanıtımı olacak şekilde yazıyordum. Ama bu sezon öyle bir değişik ki neresinden tutup neresinden başlayarak yazmam lazım bilemedim o yüzden size bu yazıyı dizi bittikten sonra yazıyorum.

Kadroya bakacak olursak geçen yıllardan biraz daha farklı, ana karakterlerin çoğu hala var ama bir o kadar da yeni yüz var. Bir kısmı Scream Queens’ten de tanıdığımız yüzler, bir kısmı da Ryan Murphy’nin yeni arkadaşları olsa gerek. Benim yeni oyunculara olan bakış açım gayet iyi. Hepsi çok uymuş, hepsi çok iyi. Özellikle Colton Haynes ve Billie’i AHS’de görmek beni mutlu etti.

24-ahs-cult-708.w710.h473
Her sezon başka bir saç rengiyle gelen Evan Peters bu sezon mavi!

Bu sezonun teması CULT.

Ayinler, tarikatlar, inanılmaz korkunç paylaçolar, Trump taraftarı mavi saçlı bir Evan Peters, Amerikan tarihindeki en büyük cultları, toplu intiharları, hatta Andy Warhol’u bile görüyoruz bu sezon.

AHSCULTCAST1
Dizimizin yeni yüzleri

Benim çok sevdiğim bir sezon olmadı açıkçası. Yani güzeldi, konusu ilginçti. Geçmişten bağladıkları şeyler çok iyiydi ama favorilerimden biri olmadı. (Malesef en sevmediğim sezon olmuş hatta..) Bunun üstüne ben de düşündüm ve size sezonları en sevdiğimden sevmediğime göre sıralamaya karar verdim.

1 – Hotel : Favori sezonum. Karakterlerin hepsi çok orjinaldi, otel teması çok iyiydi. Karakterler ne kadar iyiyse oyuncu seçimi de bir o kadar iyiydi. Bu sezonu bitirdikten sonra tekrar 1.5 kere izledim. (bir kere tüm sezonu, bir kere de bazı bölümleri)

2- Murder House : İlk göz ağrımız. AHS’nin ilk sezonu, tema olarak daha klasik bir Amerikan korku hikayesi diyelim. İzlediğimiz korkunçlu evlerin olduğu gerilim filmlerinin biraz daha olay örgüsü açısından zengin hali. HARİKA!

3-Asylum : Travma. Bence en gerginlik dolu, en sayko sezon buydu. Ciddi sinir bozucu bir sezondu yani çok iyiydi.

4-Roanoke : En sevilmeyen sezon da olsan ben seni seviyorum. Bu sezonun sevilmeme nedeni dizinin ilk başta reality show formunda olmasıydı. Her karakterden iki tane vardı yani, bir olayı yaşayanlar bir de oyunculuk yapanlar. Geçmişte var olan büyük bir gizemi bence çok ama çok iyi yorumlamışlardı, korkunçtu da baya. Bence iyi sezondu.

5-Coven : En teen dizisi tadında sezondu. Cadılar, New Orlenas, büyü.. Biraz Originals ve TVD tadında bir sezondu. Korkunç değildi hiç. Ama en sevdiğiniz AHS oyuncularının cadı falan olduğunu düşünsenize, çok keyifliydi izlemek.

6-Freak Show : Kadro ve konu güzeldi aslında, AHS’nin en sevmediğim ikinci sezonu diyorum ama izlediğim dizilerin çoğundan daha iyi bir sezondu. Düşünün yani sevmediğim sezonu bile diğer dizilere bin basar. Gerçekten iyi sezon. Sadece diğerlerini daha çok sevdiğim için Freak Show’a bu sıra kaldı.

7-Cult

220px-American_Horror_Story_Season_7

Bu sıralamayı yapmak baya zor oldu. Uzun bir süre ekrana baktım, sezonları, bölümleri, kadroları, hangisinde ne kadar korktuğumu, şaşırdığımı düşündüm. Aslında aklımda başka bir sıralama çıkacak düşüncesi vardı.. Listeyi yaparken hangisini izlemeyi en  çok sevdim diye düşününce ortaya böyle bir sıralama çıktı. Ki gerçekten biraz dengesiz bir liste oldu 😀 (Diziyi izliyorsanız bilirsiniz ya da instagramdaki fan sayfalarında görmüşsünüzdür, Roanoke çoğu izleyicinin en sevmediği sezonken Freak Show da genelde ilk 3’te yer alır.)

En kısa zamanda izleyin derim bu sezonu! Belki en sevdiğiniz sezon bu olur?

Serra

Leave a Reply