Den Haag’da Yapılacaklar : Mauritshuis Müzesi

This slideshow requires JavaScript.

Den Haag’da yaklaşık 4 gün geçirme fırsatım oldu ve ilk günümde şehrin en ünlü müzesi olan Mauritshuis’ta birkaç saat geçirdim. Burası iki katlı bir müze, kalıcı sergisinin dışında bir de geçici sergilerin sergilendiği ikinci bir bölümü de var. İlk katta 1’den 8’e kadar olan salonlar, 2.kattaysa 9’dan 16’ya kadar olan salonlar.

Bu müzede önceden de tanıdığımız birçok tablo var, en ünlüsü de İnci Küpeli Kız. Bunun dışında Rembrandt’ın “The Anatomy Lesson of Dr Nicolaes Tulp”, “Self Portrait”Rubens’in “Old Woman and Boy”, Jan Steen’in “As the Old Sign, So Pipe the Young” tabloları bu müzede sergileniyor.

IMG_2517
Ufak ama kompakt bir müze, kısa sürede birçok ünlü ressamın tablosunu görmek mümkün.

Benim gittiğim tarihlerde geçici bir sergi de vardı “Neighbours-Portraits from Flanders 1400-1700” diye. Yine bu sergide de çok güzel Hollanda tabloları vardı. Özellikle bir bölümde 3-4 tablo için ipad koymuşlardı. Bu iPad sayesinde tabloları detaylı inceleyip detayları ve ne anlama geldiklerini görebiliyorsunuz. Bununla ilgili de ek bir yazı yazacağım çünkü sergide en çok ilgimi çeken kısım buydu, aslında dikkatimizi çekmeyen detayların nasıl da özellikle koyulduğunu görmüş oluyoruz.

IMG_2505
Bahsettiğim detayların gösterildiği tablolardan biri, bunla ilgili başlı başına bir yazı yazacağım.

Giriş ücreti 14 euro ve Den Haag zaten küçük bir yer o yüzden ekstra şekilde de ulaşımı kolay, tam merkezde. O yüzden Hollanda’ya giderseniz (ki genelde Amsterdam’a gidiliyor) bence Den Haag’ı da ziyaret edip 1-2 saatinizi de bu müzeye ayırabilirsiniz!

Serra

 

Leave a Reply