Van Gogh Müzesi / Amsterdam

This slideshow requires JavaScript.

Van Gogh severler buraya! Size Amsterdam’a son gidişimde gezdiğim Van Gogh Müzesi’ni anlatacağım. Müze iki binadan oluşuyor, ana bina ve sergi binası, bu iki bina da cam giriş binasıyla birleşiyor. Buradaki ücretsiz vestiyer hizmetini kullanıp ne kadar montunuz atkınız bereniz poşetleriniz varsa hepsini teslim edip müzeyi böyle gezebilirsiniz. Ben gittiğimde Aralık sonuydu ve yağmurlu bir gündü, bilet sırasına girdiğimde önümde sadece üç kişi vardı, ikisi birlikteydi biri tek. Yandaki gişede de dört kişi falan. Bilet almam yaklaşık 7-8 dakika sürdü herhalde. Ammma ve lakin gelin görün ki havaların daha güzel olduğu günlerde ve özellikle de turistik mevsimlerde bilet gişesinin önündeki kuyruk meşhurmuş. Neredeyse binanın dışının tamamı sıra dolu oluyormuş, o yüzden benim size önerim biletlerinizi internetten almanız yönünde.

This slideshow requires JavaScript.

0’da Face to Face with Van Gogh bölümü var, burada otoportreler ve zaman çizelgesi var. 1.kattaysa Van Gogh 1883-1889 bölümü, burada da Van Gogh’un sanata olan bakış açısının ve tarzının nasıl değiştiğini, Paris’te yaşamanın ve yeni ressam arkadaşlarının onu nasıl etkilediğini adım adım görebiliyoruz. Aynı zamanda sanatçı arkadaşlarının tabloları da var.

2.katsa Van Gogh Close Up, bu kat daha çok Van Gogh’un iç ve bireysel dünyasını görüyoruz. Abisiyle ve ailesiyle olan mektupları, ailesinden kalanlar, müzenin kuruluşu, Van Gogh’un Van Gogh’a dönüşmesi gibi birçok konu bu katta yer alıyor. Son katsa 3.kat, Van Gogh 1889-1890 bölümü, Van Gogh’un ilham verdikleri ve doğayla alakalı bir bölüm burası da. Diğer bölümlere kıyasla benim süper süper ilgimi çekmemişti bu kat. Bu kattan sonra yan binaya geçip geçici sergiyi gezdim, ben gezdiğimde “the Dutch in Paris 1789-1914” sergisi vardı. 13 Ekim 2017-7 Ocak 2018 tarihleri arasında sürecek olan sergide isminden anlayacağınız gibi Paris’e giden ve bu şehirden etkilenip tablolarına Paris’in o dönemlerini resmeden ressamları görüyoruz. Van Spaendonck, Jongking, Van Gogh, Van Dongen, Mondrian gibi isimleri görmek mümkün.

Amsterdam’a gitmeyi planlıyorsanız bence buraya da iki saatinizi ayırın derim, gerçekten de güzel ve görmeye değer bir müze!

Serra

Leave a Reply