Orangerie Müzesi

Orangerie Müzesi her ne kadar sadece Monet’in Nilüferleriyle özdeşleşse de Nilüfler dışında da bir sürü güzel ve önemli esere sahip. Benim de çok beğendiğim müzelerden bir tanesi oldu. Müzeye en kolay ulaşım Concorde Meydanı’ndan oluyor, 1-8-12.metro hatları buradan geçiyor. Tuileries Bahçesi’ne girdiğinizde hemen giriş tarafında göreceksiniz zaten.

IMG_1522.JPG
Ben bu tabloyu ilk kez Orsay’de görmüştüm, ama zaten bu iki müze ortak olduğu için aralarında ara sıra tablo değişimi tarzında bir şeyler yapıyorlar sanırım.

0.seviyede Monet’in Nilüferleri var : Monet Giverny’deki evinin bahçesindeki nilüferleri ve çeşitli peyzajları farklı farklı şekilde farklı boyutlarda resmetmiş ve bu müzede de 8 adet nilüferli duvar tablosu (duvar tablosu diyorum çünkü bunlar panoramik, 2 metre yüksekliğinde 17 metre genişliğinde rulomsu eserler) var, müzenin zaten en ikonik tablo serisi de bu. Monet vasiyetinde bu tabloları Fransız devletine miras bırakmak istediğini söylemiş, zaten bu tablolar da bu müzenin kurulmasına bir bakıma sebep olmuş diyebiliriz.

This slideshow requires JavaScript.

İNANILMAZ BÜYÜLEYİCİ BİR MEKAN. Ben kendimi gerçekten de o bahçede yürürmüş gibi hissettim, gerçekten anlatılmaz yaşanır. Çok büyüleyici bir atmosferi var, etrafınızda döndükçe başka bir açıdan görüyorsunuz. Burası toplam 3 salondan oluşuyor, 8 farklı tablodan oluşuyor.

-1.seviyedeyse hediyelik eşyacı ve cafe bölümü var. Tahmin edeceğiniz gibi bu tabloların kullanıldığı çeşitli çeşitli ürünler var, kartpostallar, çantalar, defterler… Düşünebileceğiniz her şey..

This slideshow requires JavaScript.

-2.seviyedeyse Jean Walter&Paul Guillaume Koleksiyonu bölümü ve geçici sergi alanı var. Burada da Cezanne, Matisse, Picasso, Modigliani, Derain, LAurencin, Renoir, Rousseau, Utrillo gibi ressamlar var. Ben gittiğimde geçici sergi bölümünde DADA AFRICA sergisi vardı. (gezdiğim en ilgi çekmeyici sergi olabilir sanırım, ama ben böyle diyorum diye böyle olduğunu düşünmeyin çünkü beraber gezdiğim arkadaşımın da asıl bu sergi ilgisini çekti)

Processed with MOLDIV
DADA Sergisi’nden
IMG_1538.JPG
Şubatta bitmiş oluyor bu sergi.

Evet, nasıl bitireceğimi biliyorsunuz : Umarım gezme fırsatı bulursunuz!

Serra

 

Leave a Reply