Güzel Sanatlar Kraliyet Müzesi / Belçika

Belçika’ya özellikle de Brüksel’e gerçekten şansıma çok fazla gitme şansım oldu ama şuana kadar hiç bu müzeyi duymamıştım ve gezmemiştim. İşin komiği müzenin önünden daha önceden birkaç kez de geçmiştim ama bu ne binasıdır, burası neresidir diye hiç merak etmemişim. Bu sefer Brüksel’de bir tam günüm vardı ve bunun birkça saatini bu müzeye ayrımaya karar verdik. Bu müze diyorum ama aslında birkaç müzenin oluşumu gibi bir müze burası; Magritte Museum, Yüzyılın Sonu Müzesi, Old Masters Museum ve bir de ek sergiler olmak üzere dört ana müzeden oluşuyor. Hepsini tek binada, oradan buradan geçe geçe tek seferde gezebiliyorsunuz. Üstelik burada da ücretsiz şekilde kilitli kutular var, tüm eşyalarınızı burada bırakıp rahatça gezebilirsiniz.

img_2630.jpg
Yüzyılın Sonu Müzesi’nde, -8.kattaki bir eser.

Tek müzenin ücreti 8/6/2/0 euro arasında değişiyor. Ben 26 yaş altı öğrenci olduğum için sondan bir önceki ücret kategorisine girerken eğer düz vatandaşsanız bu sefer de ilk ücrete dahil oluyorsunuz. Tüm müzeleri isterseniz de 13/9/3/0 euro arasında değişiyor. Bu dediğim geçici sergi bu ücrete dahil değil ama, yani üç müze var.

IMG_2641
Old Masters Müzesi’nden

Magritte Museum 1950, Yüzyılın Sonu Müzesi 1864 yılları, Old Masters’ta 1400 yıllarına ait eserler var. Biz üç müzeye de giriş sağlayan biletten aldık ve 3.kata çıkarak Magritte Müzesiyle gezmeye başladık, buradan da -1’e kadar gezerek indik. Buradan ikinci seçimimiz olan Yüzyılın Sonu Müzesi’ne geçtik. Burası da -5’ten -8.kata doğru geziliyor. (burada -8’den gün yüzüne çıkmak için asansöre bindik, öyle bir asansör ki içinde baya baya koltuklar var ve bir oda genişliğinde. Gördüğünüz en büyük asansörü düşünüp bunun dört katını hayal edin! En son da yürüyen merdivenle binanın öbür ucuna geçerek Old Masters Müzesi’ni gezdik.

IMG_2631
İşte bahsettiğim asansör!

Bizim gezi planımız bu şekilde oldu ve tüm müzeleri de çok beğendik. Bir sonraki yazılarımda her müze için de ufak yazılar ekleyip beğendiğim eserlerin fotoğraflarını paylaşacağım. Bir sonraki yazılarımda görüşmek üzere!!!

This slideshow requires JavaScript.

Serra

Leave a Reply