Panthéon

IMG_9845

Panthéon benim Paris’te görmeyi en çok sevdiğim yapılardan bir tanesi de Panthéon. Arkadaşlarım geldiğinde ya da Paris’i gezmeye gelenler olduğu zaman da genelde buraya götürmeye çalışıyorum. Hem bulunduğu yer çok güzel hem binanın hem dış hem iç mimarisi çok güzel. Çoğu güzel şeyin olduğu gibi burası da Quartier Latin’de yer alan, XV.Louis tarafından kilise olarak yaptırılan ama Fransız devrimi sonrası önemli kişilerin anıt mezarına dönüşen bir yer olmuş.

IMG_9654

Zaten Quartier LAtin’deki her yere toplu taşımayla gitmek çok kolay, buraya da ister RER’le gidip Luxembourg durağında inin isterseniz RATP uygulamasından bakarak bulunduğunuz yerden en kolay ulaşım yoluyla farklı otobüslerle gidin. Aslında turistik bir yer olmasına rağmen hemen karşısındaki Assas ve Sorbonne’un binaları sayesinde burası aynı zamanda bolca öğrenci görebileceğiniz bir yer. Önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim Sainte-Genevieve Kütüphanesi de yine tam Pantheon’un yanında yer alıyor.

Processed with VSCO with e5 preset

Peki burada neler var? Öncelikle Foucault Sarkacı diye bir şey var burada, kubbeden aşağı sarkıtılmış ve bu deney sayesinde Dünya’nın kendi ekseni etrafında döndüğü kanıtlanmış üstelik tam da burada! Girdiğiniz katta etkileyici sütunları, heykelleri, duvarlardaki büyüleyici resimleri gördükten sonra alt kata iniyoruz. Alt katta önemli kişilerin anıt mezarları yer alıyor.

This slideshow requires JavaScript.

Bu bölümde gezerken hem Pantheon’un tarihini, yapımını, önemini de öğrenip aynı zamanda Zola, Voltaire, Alexandre Dumas, Rousseau, Victor Hugo ve Curieleri görebilirsiniz.

Serra

Leave a Reply