Fikirler: Splitzer Sihri

Splitzer, Lomography’nin sadece bir kaç kamerasında var olan, ama isterseniz her kamera için kendiniz yapabildiğiniz harika bir aksesuar. LC-A+’mı aldıktan hemen sonra, hatta aynı gün, Splitzer’ı da aldım. Yaklaşık 80 lira. Kameranın önüne takılıyor ve aslında yaptığı şey, bir kareyi bir kaç kere pozlamanızı sağlıyor. Mesela lensin yarısını kapatıp çektikten sonra, MX tuşunu çekip aslında multiexposure yapıcakmışız gibi davranıyoruz ama sonrasında lensin diğer yarısını kapatıp başka bir şey çekiyoruz. İki kare birleşmiş oluyor.

h300ls_product_1_media_gallery.jpg

h300ls_product_2_media_gallery.jpg

 

Bir çok şekilde kullanabilirsiniz. Hayal gücünüzü açıp bol bol pratik yapmanız gerekiyor. İster iki kerede ister 10 kerede bir kareyi tamamlayın ama eksik yer bırakmamaya dikkat edin! Özellikle de çekmeyi unutup ikinci kısmı filmi ilerletmeyin!

000001

İki yüzü birleştirebilirsiniz, aynı kareyi tam tersi şekilde çekebilirsiniz. Hem dik kesimler, hem yatay kesimler deneyebilirsiniz. Gökyüzüyle balıkları, denizle suratları, çiçeklerle insanları birleştirebilirsiniz. Gökyüzü gerçekten de limit.

000002000004

 

Çekmeden biraz plan yapınca daha iyi sonuçlar elde ettiğimi düşünüyorum. Splitzerın tam hangi açılarda kullandığıma da dikkat etmem önemli.

000015000022

 

Bütün hepsi başarılı veya hepsi splitzer ile çekilmiş olmasa da, bu fotoğrafların olduğu albüme buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sadece bak ve çekten öteye taşıyor Splitzer bizi. Çekme süreci başka bir şeye dönüşüyor. Ayarlama istiyor, biraz sağa, biraz sola. 4’te birini almalıyım… Ayarları yapmak çok kolay değil, sert bir aksesuar Splitzer.

 

000027000028

 

Evde mesela bir kartonu lens boyutunda kesip elektrik bandı ile kapatıp çekim yapabilirsin. Tabii ki biraz daha zorlar ama diğer kameraların için neden denemeyesin?

000038000039.JPG

 

 

Aleyna

Leave a Reply