Karlovy Vary Gezi Rehberi

Çekya’nın Bohemya bölgesinde bulunan Karlovy Vary, ülkenin kaplıcalarıyla ünlü bir turizm kentidir. Caddelerde yürürken bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğiniz, binaların renklerine hayran kalacağınız bir yer. Yaklaşık 50 bin nüfusu var. Özellikle eskiden o kadar popülerdi ki, Karl Marx, Sigmund Freud, Hitler, Atatürk, Beethoven ve Mozart gibi bir çok ünlü isim buraya ya eserlerine ilham almak için yada şifa için geliyorlardı. İmparator Karl IV tarafından kurulmuş, ve zaten ismi Karl’ın banyosu anlamına geliyor. Zaman içinde aristokrat kesim yerleşiyor ve Karlovy Vary gelişiyor.

1818x1228x2-19.jpg

Kartpostal şehir olarak anılan, rengarenk evleri ve yemyeşil doğasıyla masal diyarını andıran Karlovy Vary, turistlerin oldukça ilgisini çekmekte. Mustafa Kemal Atatürk ise 1918’de tedavi görmek amacı ile şehre geliyor. Günümüzde Atatürk’ün konakladığı otel odası ziyarete açık ve içerisinde fotoğrafları yer alıyor.

1818x1228x2-17.jpg

Şehirde mineralli suların aktığı 12 farklı çeşme var. Her birinin özelliği farklı, sıcaklığı farklı. Kimisi acı, kimisi çok sıcak. Hepsinden biraz içmenin faydası olacaktır bence.

1818x1228x2-18.jpg

Şehir Almanya’ya yakın bir kesimde bulunuyor. Prag’ın 130 km batısında yer alıyor. Çekçe konuşulur ve para birimi olarak Çek Korunası (CZK) kullanılır. 1 Türk Lirası 6.30 CZK’ya denk gelir. Varış için en mantıklı yol Prag’a uçup oradan araba ile gitmektir. Prag’dan 2 saatte ulaşabilirsiniz.

1818x1228x2-14.jpg

Görülecek Yerler

Hitler’in güzelliğine hayran kaldığı için zarar vermekten çekindiği söylenen bu şehirde her yeri yürüyerek dolanabilirsiniz.

 

Mill Colonnade, yani Kemeraltı Sıcak Su Kaynağı, birden fazla sıcak su kaynağını içinde barındıran geniş bir yapıdır. Şehrin en eski sembollerinden biridir. İki koridor ve 124 kolondan oluşur, fotoğraf çekmek için ideal.

1818x1228x2-15.jpg

Karl Marx Anıtı

Anıt, Alman düşünür ve devrimci onuruna 1988 yılında, Rus Konsolosluğu karşısındaki parkta inşa edilmiştir. Karl Marx, şehre 1874, 1875 ve 1876 yılında üç kere gelmiştir.

 

Jan Becher Müzesi

Karlovy Vary’nin en ünlü ürünü olan Becherovka likörüne dair her şeyi öğrenebilirsiniz burada. Tarihi, üretim aşamaları, saklanması hakkında tarihsel belgelerin bulunduğu müze, yoğun ilgi çekmekte.

1818x1228x2-14.jpg

St. Peter & St. Paul Kilisesi

Mimar Gustav Widemann tarafından inşa edilen kilise, 5 altın kubbeye ve renkli bir mimariye sahiptir. Bizans tarzındaki Ortodoks kilisesi, Rus kiliselerinden ilham alınarak tasarlanmıştır.

 

Genellikle et yemekleri ve hamur işlerinin hakim olduğu Çek mutfağında etin her çeşidini bulmak mümkündür. En çok tüketilen Çek lezzetleri, ekmek ve patates cipsi ile servis edilen tavuk ya da domuz eti ile yapılan bir çeşit şnitzeldir.

1818x1228x2-13.jpg

Karlovy Vary’nin en ünlü lezzeti, ki gidince de hem bol bol yediğimiz, hem de yanımıza aldığımız ‘Spa Wafers’dır. Bizim kağıt helva aslında. Sıcak sunulur ve hem restoranlarda hem de sokak satıcılarında bulabilirsiniz.

 

1818x1228x2-16.jpg

 

Fotoğrafların hepsi Serra tarafından Yashica Electro 35 kamerası ve Revolog Rasp filmi ile çekilmiştir.

 

Aleyna

Leave a Reply