Uzun Pozlama: Araba Işıkları

Analog macerama başladığımdan beri bir üst geçide çıkıp uzun pozlama yapmak istiyordum. Arabalar geçerken, uzun kırmızı ve beyaz ışıklar. İki şeye ihtiyacım vardı, uzun pozlama yapmama izin veren bir kamera ve güzel bir mekan! Sevgili LC-A+’mı aldıktan sonra artık hazırdım! Bu arada, LC-A+ ‘nın aslında Bulb modu yok ancak kamerayı kandırabiliyoruz. Işık sensörünü parmakla kapattığımda olduğundan daha az ışık anladığı için bir süre uzun pozlamanıza izin veriyor. Hava karanlıkken işe yaradı bu yöntem ancak metroda denediğimde veya gündüz insanları çekerken denediğimde yeteri kadar kapanmadığından işe yaramadı malesef. Bu konu hakkında çalışmaya devam edeceğim!

Kameramı aldım, Kodak 200’ümü taktım. Can’a da Yashica Electro 35 aldık! Serra’da olan kameradan. Uzun pozlama için direk bulb modu var. Bu yüzden beraber akşam yoğun bir üst geçide çıktık -Zorlu’nun ordaki- ve çekime başladık! Sonuçlar memnun etti. Tabii daha iyisi de olabilir ama ilk denememizdi. Hatta benim bu kamerada 4. filmim, Can’ın da yeni kamerasında ilk filmiydi!

Bir kaç şeye dikkat etmemiz gerekiyor.

1- Sakın elinizi hareket ettirmeyin veya titretmeyin. Hatta elde tutarak olmaz bu iş, bir yere koyun, yaslayın.

2- Fazla çekmeye gerek yok. 15 saniye iyi gibi sanki. Fazla ışık almış fotoğraf fazla parlar.

3- Daireler ve ışık oyunları deneyebilirsin.

4- Çok araba geçen bir yol seçmek lazım ki yeterli ışık gelsin.

Daha az etrafta ışık plan ve daha çok sadece arabaya odaklanabileceğim bir yol bulmak istiyorum. Sadece arabanın ışığının olduğu… Ayrıca tripod kullanarak da denemek istiyorum. Bol bol çekmeye devam!

000009000010000014000020000018

 

Aleyna

Leave a Reply