Paris’te Gidilecek Bahçeler & Parklar

Paris’te geçirecek uzun bir vaktiniz varsa ve bir gününüzü bir bahçede, parkta geçirmek istiyorsanız ya da kısa süreli gelmenize rağmen birkaç saatliğine kafa dinlemek istiyorsanız bu yazı size göre! Havaların ısınmasıyla birlikte parkların daha da hayatımıza girmesiyle birlikte ben de Paris’te gittiğim ve sevdiğim parkları bir öneri listesi haline getirmeye karar verdim. Bir kısmı çok popüler de olsa belki içlerinden bilmediğiniz ya da daha önce gitmediğiniz çıkar 🙂

La-prefecture-de-police-et-le-Louvre-organisent-mardi-matin-un-exercice-jardin-des-Tuileries-ferme-au-public

1- Jardin de Tuileries : Luxembourg Bahçesi’yle birlikte Paris’in en turistik, en güzel, en ünlü bahçesi. Bahçe içinde hem küçük kafeler var, hem oturma alanları, hem de bahçedeki ördeklerle balıklarla dolu havuzun çevresinde sayısız sandalye ve hatta şezlong tarzında sandalyeler var. Bir de Orangerie Müzesi de bu bahçenin içinde!! Yeri de merkezi, Concorde Meydanı’yla Louvre Müzesi’nin arasında yer alıyor.

jardin_plantes_secondaire3_924.jpg

2-Jardin des Plantes : Güzel okulumun yanındaki güzel bahçe. Okul gibi okul, bahçe gibi bahçe. (Sorbonne Nouvelle’i övme dozumuzu da aldık) Burayı çok seviyorum çünkü tam 5. ve 13. arrondissementların kesişim noktasında, yeri çok güzel ve diğer bahçeler gibi süper turistik değil, çok huzurlu. Aynı zamanda içinde botanik bahçesi ve Doğa Tarihi Müzesi, Mineral Müzesi gibi farklı müzeler de var.

bigstock-paris-park-27564803.jpg

3-Jardin de Luxembourg : Tuileries’de anlattığım konseptin hemen hemen aynısı burada da geçerli. Yine bir havuz ve çevresinde sandalyeler, şezlonglar.. Burası da Pantheon’a, St-Germain ve St-Michel’e çok yakın. Çevresinde güzel krepçiler var.

1200px-Champ_de_Mars_from_the_Eiffel_Tower_-_July_2006_edit.jpg

4-Champ de Mars : Özellikle akşamları Eiffel ışıklandırıldığında çimlerde oturmak.

vue-aerienne-1000x550.jpg

5- Le Jardin d’Acclimatation : buraya aslında şans eseri denk geldim, Fondation Louis Vuitton’a giderken metrodan indiğinizde 10-13 dakikalık bir yol yürümeniz gerekiyor ve bu yolun büyük kısmı da bu parkın çevresinde geçiyor. Ben de o zaman denk gelip girmiştim ve çok da sevdim.

-Serra

 

 

Leave a Reply