Serra&Aleyna : Rotamız Neresi?

Eveet 2013 yılında Aleyna’yla aynı sınıfa düşmemizin üstünden birkay geçmişti ki Saint Joseph sınav haftalarından birinde ders çalışmak yerine türlü saçma şeyi yaptığımız bir gün “ileride interrail yapmaya” karar vermiştik. Böyle düşününce bu fikrin üstünden 5 yıl geçmesi de, bu planı 5 yıl sonrası için de olsa gerçekleştiriyor olmamız da bizi hem çok mutlu ediyor hem de heyecanlandırıyor. Ben bu yazıyı yola çıkmadan önce planlamış olacağım, yani siz bu yazıyı okurken biz çok uzaklarda olacağız.. (Biraz dramatik bir cümle oldu bu sanırım 😀 )

interrail_pack_2017

Planın orijinalinde, yani 15-16 yaşında kurduğumuz ütopik planımızda, Prag – Viyana – Budapeşte üçlüsü de vardı, bir noktadan Amsterdam’a bağlanmak da vardı, hatta yanlış hatırlamıyorsam İsveç – Norveç – Finlandiya üçlüsü de vardı. Evet evet çoğu interrail planının ilk planlanma evresindeki gibi “sabah şuraya gideriz, akşam başka ülkedeyiz, sabah başka ülke” tadında heyecan dolu ama bir o kadar da saçma fikirlerimiz vardı. Sonuç olarak biz, daha az ülke seçip onun yerine o ülkede birkaç şehre gitmeye, koşuşturmaca yaşamak yerine gittiğimiz yerlerde birkaç gün kalmaya, rahatça gezmeye karar vererek İspanya ve Portekiz’e gitmeye karar verdik.

AEGEEan

Interrail yapmaya karar verince yapılması gereken ilk şeylerden biri bence önce ülke seçmek, sonra süreye karar vermek ve en önemlisi de alacağınız interrail bilet tipini seçmek. Gezi nerden başlayacak, nereye devam edecek, gezi totalde ne kadar sürüyor ve bunun kaç gününde seyahat edip trene bineceksiniz gibi önemli sorular var. Bizim bu konuda şöyle bir çok büyük avantajımız var ki ben Paris’te olduğum için Aleyna da önce Paris’e geleceği için Paris’ten avrupa şehirlerine uçak biletleri Türkiye çıkışlı uçak biletlerine göre çok daha uygun. (Euro’nun 5 olmasına rağmen) Önce Paris’ten Barselona’ya da trenle gitmeyi değerlendirdik, (eğer Paris’ten Barselona’ya trenle gitmek istersek tek ülkede geçerli olan interrail biletini değil global olanı almak gerekiyor ve bir de seyahat edeceğimiz gün sayısı da 1 gün artıyordu.) bir de bunun yanı sıra Paris’ten uçak biletlerine baktık. Bu iki seçeneği karşılaştırınca hem ekonomik hem de bize zaman kazandıracak seçeneğin Barselona’ya uçakla gitmek olduğuna karar verdik. Önceden almanız durumunda tek yön bileti 40 euroya bulabiliyorsunuz, ki gidiş dönüş olunca çok daha karlı oluyor.

Uzun lafın kısası bizim seyahatimiz Barselona – Valencia – Seville arasında tek ülkede geçerli olarak seçtiğimiz interrail biletimizle geçecek (belki bu arada biletimizle ücretsiz olarak gidebileceğimiz içinMalaga veya Granada’ya da uğrayabiliriz), Seville’den sonraysa 40 euro civarına aldığımız otobüs biletimizle Lizbon’a yani Portekiz’e geçeceğiz ve yaklaşık 2 haftanın sonunda da Paris’e dönmüş olacağız.

 

Önerileriniz varsa bekleriz! Görüşmek üzere!!!

-Serra

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s