Musée Yves Saint Laurent

Paris’in yeni sayılan müzesi YSL Müzesi hakkında yazmaya karar verdim bugün! Müze 2017 Ekimin ilk haftasında açıldı, öncesinde Avenue Marceau’da YSL’nin moda evi olan binayı birkaç yıllık çalışma ve uzun uğraşlar sonucu müze olarak hallka açmaya karar vermişler. Ben de müzeyi Ocak ayında gezdim ve birkaç ay sonra okuldaki bir dersim için müzenin iletişim sorumlusuyla iletişime geçince (ne kadar iletişim dolu bir cümle) bir de bu müzeyle bir proje yürütme şansım oldu. (Projemiz şuan hala bitmedi, siz bu yazıyı okuduğunuz zaman eğer bitmiş olursa projeyle ilgili de ek bir yazı yayınlamış olurum.) O yüzden bu müzeye karşı sempatim oldukça yüksek.

IMG_4344.JPG

Giriş ücreti de diğer müzelerden ne daha fazla ne daha az. Yaklaşık 11-12 euroydu sanırım. Yeri de Trocadero’da, hem metroyla hem otobüsle gitmek çok kolay.

IMG_4345.JPG

YSL’nin hayatı, tasarımları, moda dünyasında yaptıklarıyla ilgili bir video izledikten sonra gezmeye başlıyorsunuz. Hem bazı defilelerinden parçalar sergileniyor, hem de tema olarak seçilip sergilenen de kıyafetler var. Mesela gece kıyafetleri, etekler gibi. Partneri olaran Pierre Bergé’le, Marrakech günleriyle ilgili video da var. Ama bence müzenin en sürprizli kısmı YSL’nin atölyesini gezmekti.

Yabancı turistlerin gittikçe arttığı bu müzeye Paris’e geldiğinizde uğramayı unutmayın!

Serra

 

Leave a Reply