Český Krumlov Gezi Notları

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın 174 km güneyinde yer alan şirin mi şirin bir kasabadan bahsediyorum bugün. Almanca “Krumme Aue” kelimesinden geliyor; yani “çarpık çayır”. Kıvırılıp uzayan Vltava Nehri’nin oluşturduğu menderes üzerine kurulu olan kasabaya, kaleden bakınca neden bu ismi aldığı anlaşılıyor. Yürürken kendinizi masal diyarında hissetmeniz, görmek istediğiniz yerler varken bir cafe’ye oturup o hissi de yaşamak istemeniz normal.

Latin dokümanlarda, 1253’lerde Crumlovia veya Crumlovium ismi ile anılan Cesky Krumlov, ismi ise şimdiki adıyla 1309 yıllarında anılmaya başlanmış. O yıllardan bu yana kendine münhasır dokusuyla bugüne kadar gelen kasaba, 1992 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor. Hatta Çekya’nın ilk dünya mirasına alınan yeri.

ck4.jpg

Şehrin sokaklarında yürümek, insanı sanki birkaç yüz yıl geriye götürüyor.

Cesky Krumlov, bir Ortaçağ kasabası tadında bir yer. Yürüyerek hemen her yerine gidebilmek mümkün. Her taraf renkli, her sokak ayrı bir güzel. 3-4 saat geçirdiğimiz bu kasabada dilerseniz gece konaklayabilirsiniz, yine gezecek yerler bulursunuz. Orta Avrupa turu yapanların kesinlikle gitmesi gereken bir yer.

ck5.jpg

Cesky Krumlov, etkileyici bir kasaba meydanına, yükselen kaleye ve Ortaçağ ve Rönesans mimarisine sahip olması nedeniyle kısaca mini Prag’dır. Prag’dan 3.5 saat uzaklıkta Avusturya ve Almanya sınırına oldukça yakın konumda olan Cesky Krumlov’un 750 yıllık tarihinde kaybolmak oldukça mümkün. Kasaba, yıl boyunca inanılmaz şenlikli. Her mevsim düzenlenen birçok müzik festivali, konserler var.

Biz koştur koştur gezidense oturup şehri hissetmeyi tercih ettik biraz. Yine bol bol dolandık, bol bol fotoğraf çektik. Ama kenardaki dükkanlara bakmak ve dolanmak çok ilgimizi çekiyor.

1818x1228x2-13.jpg

Krumlov Kalesi

Çek Cumhuriyeti’nin 2. büyük kalesi olan Český Krumlov Kalesi, 1992’de UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi. Şehrin merkezine hakim olan etkileyici kale neredeyse her yerden görülebilir. Kale ve avlusunun bahçeleri, tüm yıl boyunca ücretsiz olarak açık.

 

St. Vitus Kilisesi

Český Krumlov kent manzarasına -en eski kale olan en büyük yapıya – hakim olan diğer yapı, Aziz Vitus’un Roma’daki Katolik Kilisesi olup, kökleri 13. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

ck2.jpg

Marionette Müzesi(Kukla Müzesi)

Eski şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Marionette Müzesi, özellikle çocuklarla seyahat edenler için uğrayabileceği yerlerden bir tanesi.

 

 

ck1.jpg

ck3.jpg

Aleyna

Leave a Reply