Interrail İçin Pratik Bilgiler

Interrail hepimizin aklını cezbeden, lise ya da üniversite yıllarında en az bir kere de olsa aklımızından geçirdiğimiz bir gezi çeşidi. Daha önceden yurtdışına çıkmış ve interrail işini iyice araştırmış herkesin yapabileceği ve çok keyif alabileceği bir aktivite olduğunu düşünüyorum. (Yurtdışına daha önce çıkmayanlar da yapabilir tabii ki ama bir anda kendinizi ülkenizden ilk defa uzakta, hiç tanımadığınız bir yerde, bir sürü biletle ve bir sürü ülkeden oluşan bir rotayla bulursanız işler biraz karmaşık olabilir.)

0116

1- Rota

İlk yapılması gereken bir rota seçmek. Tek ülkeye gidip birkaç şehrini görmek mi? Bir sürü ülke görüp sadece ünlü şehirlerini görmek mi? Ya da birkaç ülke seçip birkaç şehir görmek mi? Bu biraz da sizin ve beraber gezeceğiniz arkadaşınızın neler yapmak istediğinize bağlı. Biz deli gibi gezmek istiyoruz, sırt çantamızı alır her gün başka şehre gideriz de diyebilirsiniz, sakince güzelce gezmek istiyoruz diyip birkaç şehirde birkaç gün de geçirebilirsiniz.

Bu noktada benim önerim birbirine yakın yerleri seçmeniz ve ütopik planlardan uzak durmanız. Evet Avrupa’da bir ülkeden bir ülkeye birkaç saat içinde varabilirsiniz, 20 günde 15 ülkede bulunabilirsiniz ama istediğiniz bu mu? Tamam belki de istediğiniz budur, o zaman da yine iyi bir rota çıkarmanız gerekiyor. Bir şehirden diğer şehire direkt tren olmayabilir, ya da bir ülkede e-bilet imkanı varken öbüründe olmayabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için önceden plan yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ama eğer siz benim gibi fazla plancı birisi değilseniz ve işleri akışına bırakmak istiyorsanız serbestsiniz 🙂

IMG_6381

2-Süre

Gitmek istediğimiz yerleri seçtiysek sıra zamanlamayı iyice planlamakta. Şehirden şehire değişmekle birlikte bir şehri genel hatlarıyla, tarihi binaları ve ünlü bir meydanını görmeniz 1 ile 4 gün arasında şekillenebilir. Tabii bu sıkışık bir rota planladığınızı varsayarsak geçerli. Yoksa tabii ki de Paris gibi bir şehri değil 4 günde 44 günde adam akıllı gezmek mümkün olmayabilir. Ama gelin görün ki Brüksel’de 1 gün ya da Prag’da 3 gün, Paris’te 4 gün gibi süreler klasik turistik rotalarda karşımıza çıkan süreler olacak. O yüzden süre seçimi de yine size bağlı.

1818x1228x2-141

3- “Mantıklı mı?” sorusu

İşin en sevdiğim kısmı bu. Gerçekten. Çünkü kendi ilk yaptığımız rotayı hatırlıyorum, yıllardan 2014 ve üç haftada 12 ülkeye gidiyorduk güyya. O yüzden bu ilk iki maddeyi tamamlayınca bi bakın ve “Mantıklı mı?” diye sorup yolunuza öyle devam edin.

000010

4-Hangi interrail bileti uygun?

Süreye, gezilecek gün sayısına ve ülkelere karar verdiysek sıra interrail bileti seçiminde. Çünkü dikkat! Sadece tek çeşit interrail bileti olmuyor. Mesela sadece tek bir ülke için alabilirsiniz ya da global olarak geçen passi alıp tüm ülkelere gidebilirsiniz. Global dediğimiz passlerdeyse seyahat etme günlerinin sayısına göre fiyat değişiyor. Yani mesela 1 aylık bir zaman dilimin kaç günü seyahat edeceksiniz ona göre bilet seçiyorsunuz. Bu günlerde gece 00.00’dan, 00.00’a kadar olan süreyi kapsıyor. Yani mesela 3 haziranda 01.00’de ilk trene bindiyseniz ilk gününüzü aktive etmiş oluyorsunuz ve o gün ister başka trene binmeyin ister 7 trene binin tek gün sayılıyor. Süreyi de seyahat edeceğiniz gün sayısını da farklı seçeneklerde görüp biletinizi ona göre seçebilirsiniz.

Processed with VSCO with c3 preset

5-Uygun trenleri ve saatleri belirlemek

Interrail biletinizi adresinize postalıyorlar ve maksimum 10 iş gününde geliyor. Bana gelmesi sadece 2 gün sürmüştü. Artık elinizde biletiniz var! Sırada işleri daha planlı ve detaylı hale getirmek var. İnterrailin sitesi üzerinden açtığınız hesapla istediğiniz destinasyonu ve saati yazdığınızda karşınıza tüm seçenekler çıkıyor. Bunlar içinden size uyan saatleri seçiyorsunuz.

6-Tren rezervasyonları, biletler, e-biletler

İspanya ve İtalya’da elektronik bilet uygulaması mevcut ama diğer ülkelerde somut biletler var sanırım. Biletlerinizi garlardaki makinelerden de alabiliyorsunuz ya da önceden rezervasyon yapıp kendinize postalatabiliyorsunuz da. Bence bu kısım çok önemli çünkü evdeki hesap çarşıya uymayabilir. İşleri spontane gerçekleştirmek isteyebilirsiniz ama interrail’in önerisi biletleri 10 ay öncesinden itibaren rezerve etmeniz ya da en geç 10 iş günü öncesi. Tabii ki 10 ay çok erken ama en azından yola çıkmadan birkaç hafta önce işleri halletmek, son dakikaya bırakmaktan daha güvenli olur diye düşünüyorum.

Unutmayın! Bunlar tamamen benim önerilerim ve bizim nasıl bir yol izlediğimiz 🙂 Herkes kendi tarzına göre plan yapacaktır tabii ki ama umarım ufak da olsa yardımcı olacak bilgiler ve fikirler vermişimdir. Herhangi bir sorunuz olursa da interrail’e mail atarsanız size çok kısa sürede inanılmaz yardımcı olacak şekilde geri dönüş yapıyorlar. Ben elektronik biletleri açamadığım için umutsuzca yazdığımda bana hemen cevap vermişlerdi ve sorunu çözmüşlerdi. Sonrasında da artık nasıl mutlu olduysam ve nasıl teşekkür ettiysem benle iletişim kuran müşteri temsilcisi yazdığım teşekkür mesajını tüm ekip arkadaşlarına da forwardladığını söylemişti 🙂 En ufak bir interrail sorunumuzda sorunumuzu dakikasında çözecek bir operatörümüz de oldu anlayacağınız!

Umarım siz de böyle bir planınız varsa gerçekleştirirsiniz!

-Serra

Leave a Reply