Stockholm ABBA Müzesi

Abba gelmiş geçmiş en ünlü müzik gruplarından birisi. Herhangi bir şarkısını duymayanınız yoktur herhalde. Mamma mia, Gimme Gimme, Money Money Money, Dancing Queen gibi bir sürü kült şarkıları var. Ve bu grup İsveçli. Yani bazı üyelerin kökeni başka ülke olsa da hepsi burada büyümüş, bir kısmı burada doğmuş. Hal böyle olunca Stockholm de bunu bir fırsata çevirmeye karar vermiş ve bu müzeyi açmışlar.

IMG_6400

Eğer Stockholm’de birkaç gün geçiriyorsanız görmeniz gereken her şeyi görmüş olacaksınız neredeyse. O yüzden geri tek seçenek bu müzeyi gezmek olacak. (En azından bizim için böyle oldu)IMG_6402

Müzenin iyi yanları : Bulunduğu yere gitmek için motor/vapur gibi bir şeye biniyorsunuz ve güzel keyifli bir deniz yolculuğu yaşıyorsunuz. Eğer yazın gidiyorsanız müzenin hemen yanında şehrin en büyük temapark/lunaparkı ve inanılmaz büyük roller-coasterları eğlenceli aletleri var. Müzede yapacak çok fazla interaktif aktivite var, uzun süre geçirebilirsiniz. Müzenin yanındaki kafe/restoran gibi yerde çok güzel canlı müzik var.

IMG_6403

Müzenin kötü yanları : ÇOK PAHALI. SOYGUN. GERÇEK SOYGUN. Biz ilk fiyatı öğrendiğimizde ben sesli şekilde kahkaha atmıştım “bu parayı mı vericez?” diyerek. Sonuç olarak verdik. 25 euro.

Gelelim müzede neler var.

IMG_6381
Hava eksi -bilmemkaç- derece olmasına rağmen deniz yolculuğu baya keyifliydi. Üstelik aldığınız ulaşım kartı geçerli.

İlk bölümde gitarların sergilendiği yerde ister tek, ister iki kişi beraber Guitar Hero oynayabiliyorsunuz. Onun dışında grup üyelerinin hayatları, ilişkileri, grubun kurulması, Eurovision’daki başarı, tüm dünyada yaşanan Abba çılgınlığı, grubun kıyafetlerini görüyorsunuz.

IMG_6405

Bir bölümde de müzik stüdyocukları var, buraya girip biletini okutarak Abba’nın şarkılarını söyleyip kaydedebiliyorsunuz. Bilet sayesinde de hepsine internetten ulaşabiliyorsunuz. Bunun dışında Abba’nın kıyafetlerini sanal bir ortamda seçip üstünüze yansıtıp değişik ve anlayamadığım bir teknolojiyle kafanızı Abba üyelerinden birinin kafasına koyup klip çekebiliyorsunuz ya da projektörle direkt olarak klibin içine giriyorsunuz. Biz en çok sahneye çıkıp Abba’nın hologramlarıyla şarkı söyleyip dans etme kısmını sevdik.

Bence gidip gidebileceğiniz en interaktif müze. Pahalı olmasına pahalı ama yine de öneririm.

-Serra

 

 

Leave a Reply