Parc Asterix

Parc Asterix benim hep duyduğum, hatta Paris’e arabayla kuzeyden (daha doğrusu kuzeydoğudan) gelirken otobandan yanından geçerken rollercoasterlarını gördüğüm bir atraksiyon parkıydı. Mayısta Aleyna Paris’teyken buraya gitmeye karar verdik.

Ulaşım

Louvre’dan kalkan ve Louvre’a dönen shuttlelar 20 euro.

RER ile Charles de Gaulle Havaalanı’na gidip oradan binilen shuttlelar 9 euro.

Eğer kalabalıksanız uber, taxify veya heetch de kolay olacaktır.

IMG_8298.JPG

Bilet Fiyatları

Biletler gişede 49 euroya satılıyor ama internetten Parc Asterix’in sitesinden ya da kampanya yapan sitelerden daha da ucuza bulabilirsiniz. (Biz biletimizi havaalanına gittiğimizde shuttle için bilet alırken aldık.) Bir de Pass Rapidus diye bir ek bilet var, bu bilet size popüler rollercoasterlarda beklemeden geçiş imkanı sunuyor ve fiyatı da sanırım 30 euro. Eğer tek günde her şeye binmek istiyorsanız bu passi almanızı da öneririm.

 

Park Hakkında

Parkın açılış kapanış saatlerine ve açık olduğu günlere bakmakta fayda var, biz mayısta gittiğimizde haftada 3 gün açıktı, yazın her gün açık sanırım, kışınsa tamamen kapalı. Park sabah 10’da açılıyordu biz de shuttle’a havaalanından binip parka ulaştığımızda daha tam o saatlerdi ve park kısmen boştu. Girişten bir harita alıp gitmek istediğiniz ride’ları seçmenizi öneririm hemen. En popüler olanlar en hızlı olanlar, biz de girişe en yakın ve en popüler olan ride’a gittik ilk.

IMG_8275
Ve oyundan kazandığımız donut kafamda.

Genel olarak beklediğimden çok çok daha iyiydi! Six Flags’le yarışacak düzeyde hatta bazılarından daha iyi hız trenleri var. Hem temaları çok güzel, hem trenler çok eğlenceli. Özellikle bir tanesi açık alanda giderken sonra havuzun içindeki bir tünelden takla atarak geçiyordu, hep internette gördüğüm suyun altına giren rollercoasterlardandı. Onun dışında bana fenalık geçirten klasik konseptteki tahta bir rollercoaster vardı ki gerçekten kendimden geçtim. Bir de Pegase Express vardı, sonu sürprizli o yüzden spoiler vermek istemiyorum ama ha ri ka.

Parc-Astérix-Oziris-Attraction-_-630x405-_-©-Parc-Astérix

Benim favorilerim ve size de önerilerim : 

Pegase Express

Oziris

Goudurix

Discobelix

Eğer sulu şeyler seviyorsanız kesinlikle : Menhir Express + le Grand Splatch (ıslanmayan tek bir hücreniz dokunuz kalmayacak)

Parc-Asterix-105-1024x682

-Bu sıraladıklarımın galiba hepsi Rapidus’a dahil, yani sıra beklemeden binebiliyorsunuz eğer o pass’i alırsanız. Hepsi de inanılmaz keyifli!

Parc Asterix’i gerçekten de çok sevdim ve fırsat bulduğumda bir daha gitmek istiyorum. Disneyland’e kıyasla bence daha gençlere ve büyüklere yönelik, daha adrenalin dolu rollercoasterlar var. Disneyland her ne kadar kalbimi yıllarca fethetmiş olsa da artık ben de Asterixciyim galiba.

parcasterix2

Umarım yardımcı bir yazı olmuştur 🙂

-Serra

 

 

Leave a Reply