bayan değil KADIN

İki cinsiyet vardır: Kadın ve Erkek

Bayan yalnızca bir hitap şeklidir.

Cinsiyet yerine kullanılamaz.

s-05953b024ac9d4289399fc1ab7c08517762acab8.jpg

Bir erkeğe, “erkek” denildiği durumlarda, kadına da “kadın” denilir.

“Bayanlar kırılgandır ama erkekler dayanıklıdır,” “Erkekler tuvaleti sağda, bayanlar solda” denilemez.

Kız diye de bir cinsiyet yoktur. Kadın/Erkek; tıp dilinde “Dişi/Erkek” olarak geçer. Bunların küçük boylarına kız/oğlan denir.

Yalnızca hitapla kısıtlı durumlarda, “Hanımefendi ya da bayan” denmeli, ki hanımefendi tercih edilmeli ki bu hata düzeltilsin.

Asıl sıkıntı, kadın bireylerin cinsiyetlerinden bahsedildiği durumlarda, insanları bu kelimenin kullanımından kaçmaya iten algı ve zihniyettir. ‘Ama benim niyetim kötü değil, sadece kibarlık olsun diye böyle söylüyorum.’ diyenlerin kafasına tekme fırlatınız. Neden böyle düşünüyorsun? Bunun kibarlık olması için hiç bir neden yok. Bu tamamen kadını cinsel kimliğinden uzak tutmaya çalışan erkek egemen sistemin bize dayattıklarının bir sonucudur. Bizi kendimizden utandırmaya çalışan bir sistem, kendimizi saklamamız gerektiğini düşündürtmek isteyen bir sistem. Asıl yanlış olan bu kelimeyi ve çağrışımlarını ayıp bulan zihniyettir.

Kadın demek ayıp değil. Ayıp olan, kadın kelimesinin çağrışımlarını ‘ayıp’ bulup, bir cinsiyeti nazikleştirmeye ya da ‘bayanlaştırmaya’ çalışmak. Bayan, kadın olmanın ayıp sayıldığı gerici anlayışın kelimesi.

Bir kadının kimliğin söz konusu olduğu durumlarda yalnızca cinsiyet belirten ‘kadın‘ kelimesinin ayıp olarak algılanıp, yerine bayan sözcüğü kullanıldığında art niyet de aramalıyız, dur da demeliyiz.

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi, Kadın Reyonu- Erkek Reyonu, Kadın WC- Erkek WC, Kadın doktor/avukat/öğretmen

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü

Bilgi formlarında cinsiyetinizi belirtmeniz gereken yerde genelde iki hane vardır. Bunlardan biri “bayan” diğeri “erkek” şeklinde görünüyorsa, o formu doldurmayın.

 

Büyütülecek bir şey yok demeyin. İnsanların dikkat etmediği umursamadığı konuları BÜYÜTECEĞİZ ki azalsın, bitsin. Kadın kelimesini bağıracağız, ve kalın kalın yazarak herkesin gözüne sokmak istedim!

 

s-84827389f18c0ee9a43039d6bd413960216b9ae7.jpg

s-b7632f0a4bb5ed09481349e45312dddc56ec8d73.jpg

Aleyna

Leave a Reply