Palau de la Musica & Els 4 Gats & Barri Gotic

Barcelona’yı genel tanıtan yazımızı yazıyoruz, ancak daha özel merak ettikleriniz varsa diye özel özel de detaya iniyoruz gittiğimiz her şehir için. Barcelona’da bayıldığımız  Palau de la Musica, Barri Gotic ve küçük bir cevher kafeyi bu yazıda bulabilirsiniz!

 

”Barcelona’daki her şeyi Gaudi inşa etmedi” dedi bizi Palau de la Musica’da gezdiren gördüğüm en bilgili rehber. ”Gaudi çok harika bir mimardı, ama bir sürü başka iyi katalan mimarımız var.” Palau de la Musica Catalana belki Barcelona’da görülmesi gereken şeylerde ilk beşte yazılmaz, ama gördüğüm en etkileyici yerlerden biriydi. 10 euroya bir saatlik rehber eşliğinde bir tur yapılıyor, ve baştan sona her şeyi harika öğreniyoruz. Her bir detayı çok özel ve güzel burasının.

9_columns_16_9.jpg

Detayları gözünüzü kamaştıracak gerçekten. Daha asıl konser alanına girmeden dekorları fark ediyoruz, balkonda çiçekli mozaikler var. Mimar hem katalan müzisyenlerine, hem dünyanın en ünlü müzisyenlerine, hem antik zamanlara göndermeler yapıyor. Her bir detayın uzun hikayeleri var.

Giovanni Pierluigi da Palestrina, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven ve Richard Wagner’in heykellerini görebilirsiniz.

Sahnenin arkasında 18 tane ilham perisi var, ve hepsinin ellerinde de farklı müzik aletleri. Vucütlarının üstleri heykel, sonrası ise mozaik. Hepsi kostüm ve müzik aletleri ile farklı müzik çağlarını temsil ediyor.

Hiç bir ışık kaynağı yok konser alanının, gün içinde sadece gün ışığından yararlanan tek müzik salonu olma özelliğine sahip böylece.

Palau-Musica-Catalana-Barcelona-Interior1.jpg

 

Bütün bina sembolizm dolu! Katalan folk müziğinden Wagner’in Valkyries’ine kadar. Sesi muhteşem olan bir organ var sahnede, ve o kadar güzel bir tur ki oturup dinleme fırsatı tanınıyor ve çok keyifleniyoruz! Atlara olan ilgimden arkadaki pegasusların anlamını soruyorum, ve yunan mitolojisindeki Pegasus’a ithafen yapılmış. İlham perileri Zeus tarafından çağırılınca pegasuslara biner ve giderlermiş.

Konser salonunda 2200 kişi aynı anda konserin zevkini çıkartabiliyor.

 

184854_Palau_de_la_Musica_Catalana_f.1.jpgModernisme.jpg

The concert hall is one of the most beautiful in the world (…) without exaggeration. It is one of its most important architectural treasures. Its pace, simple, complex, mystical and paradoxical, defies accurate description. -David Mackay

 

 

Buradan çıkınca zaten yakın olduğu için Gothic Quarter’a yöneliyoruz. Tam kaybolmalık bir yer, küçük labirent gibi sokakları ile. İnce sokaklar sonra meydanlara açılıyor. Burada önerimiz, Els Quatre Gats‘a gitmeniz. Buranın hikayesi de ayrı mutlu etti beni. Bu güzel kafe zamanında bir sürü sanatçının uğrak noktasıymış. Picasso gençken ilk sergisini burada açmış. Duvarlarda hep resimler var, ve sadece burası için yapılmış devasa iki tablo var. Resimdekiler aynı zamanda kafenin kurucusu. Tablonun ismi, ‘Ramon Casas and Pere Romeu on a Tandem’ ve üzerinde eğer bisiklete binmek istiyorsan, sırtın düz gidemezsin yazıyor. Eğer değişim yaratmak ve harika bir şey yapmak istiyorsan, geleneği kırmalısın demek bu da. Bu oldukça ünlü bir tablo, bu yüzden orjinali müzedeyken bu replikası.

1600px-15-10-27-Els_Quatre_Gats-RalfR-WMA_2740a.jpg

Kafenin ismi dört kedi demek, ve bir katalan lafı olarak bir kaç kişi demek. Sanatçılar için toplanma yeri olsun diye açarken, zaten üç beş kişi gelecek demiş bir arkadaşı, e tamam öyle kalsın heheh demişler sonra. Gaudi, Ramon Casas, Rubén Dario, Ricard Opisso, Miquel Utrillo, Julio González kafenin uraklarındanmış. Biz de bir çaylarını içip tatlılarını yedik ve kesinlikle creme brulee yemenizi istiyorum.

Buradan da sahile Barcelonata‘ya inebilirsiniz. Gece için de Opium‘u şiddetle öneririm. Çok keyifli bir mekan.

 

Barcelona’yla ilgili ne sorunuz olursa sorabilirsiniz. Barcelona’yı genel tanıtan yazımızı yazıyoruz, ancak daha özel merak ettikleriniz varsa diye özel özel de tanıtıyoruz gittiğimiz şehirlerde.

Aleyna

Leave a Reply