Atelier des Lumières

Paris yeni bir müze kazandı desem doğru olur sanırım, üstelik de sanatseverleri dijital sanatla buluşturan bir müze. Mekanın kendisinin tarihi bundan yüzlerce yıl öncesine dayanıyor ve yıllarca da kapalı kalmış bir yer. Culturespaces’ın başkanı Bruno Monnier burayı keşfediyor ve aklına burayı bir dijital sanat merkezi yapma fikri geliyor. 4-5 yıl aradan sonra da Atelier des Lumières 13 Nisan gününde kapılarını açıyor.

Processed with VSCO with c3 preset

Şuan Klimt’in sergisi oldukça popüler ve Klimt’in yanı sıra Hundertwasser’in de sergisi var. Geniş, depo gibi bir mekan düşünün buranın duvarlarına, zeminine yapılan projeksiyon yansıtmalar var. Ama bu yansıtmalar tamamen bir bütün halinde yani çevrenize baktığınızda çok güzel bir harmoni görüyorsunuz. Resimler eserler sadece yansıtılmıyor, üç boyutlu grafikler, hareket eden resimler de var.

Processed with VSCO with a6 preset

Evet biliyorum kötü anlattım sanıyorsunuz ama öyle değişik öyle güzel ki nasıl anlatsam daha iyi bilemiyorum. En iyisi yolunuz Paris’e düşerse siz bir gelin gezin burayı. Üstelik birkaç ayda bir sergiler de değişecek. İşte adres :

38 rue Saint Maur 75 011 Paris
T. 01 80 98 46 00

Nasıl giderim diyorsanız da :

Metro : lignes 9 (Voltaire, Saint-Ambroise), 3 (Rue Saint-Maur) et 2 (Père Lachaise)
Otobüs : 46, 56, 61 et 69

-Serra

Processed with VSCO with e1 preset

 

Leave a Reply