Analog Fotoğrafı Basarken Renklerle Oynamak

NYU’dan aldığım fotoğrafçılık dersleri sağolsun bol bol okulun kaynaklarını kullanıp fotoğrafa vakit ayırabiliyorum. En son projelerimden birinde Nazlı’yı klasik bir New York rooftop’unda siyah beyaz filmle çektim, banyo yaptırdım, ve siyah odanın yolunu tuttum. Renkli fotoğrafların negatifleriyle siyah beyazlarınkinin ayrı enlarger’ları var aslında. Enlarger karanlık odada kullandığımız ışık kullanarak kağıda negatifi geçirmeye yarayan alet oluyor, Türkçesini bilmiyorum henüz. Enlarger’ın üzerinde Cyan, Magenta ve Yellow ayarları var, ve ben de siyah beyaz filmi renkli enlarger’a koyup zaten sepia gibi renk çıkacak fotoğrafın renkleriyle oynamaya karar verdim.

2018-02-DFWpresday-094.jpg

 

Ama hepsiyle birden değil, kapata kapata, oynaya oynaya, boyama yapar gibi. Kenarlara küçük küçük 25 er saniye mavi tutup, pembe rengi arttırmak için diğer ikisini çoğaltıp, hiç bir yeri fazla veya az expose etmemeye çalışarak. Harika bir deneyimdi. Çıkan sonuçlara bayıldım, ve renk teorisini öğrenmemde hands on experience yaşamış oldum.

 

2018-02-DFWpresday-101.jpg

Tam ne yaptığımı da anlamazken bir şeyler başardığımda gerçekten bir şeyler başarabilecekmiş gibi hissediyorum.

2018-02-DFWpresday-095.jpg

 

Bir şeyleri genel şekilde anlatmakta çok iyi değilim, bu yüzden merak edip ilgileniyorsanız ve daha fazla öğrenmek isterseniz bana yazabilirsiniz!

 

2018-02-DFWpresday-106.jpg

 

 

 

 

2018-02-DFWpresday-104.jpg

 

Daha fazla fotoğraflar için şimdilik lomografi linkimden bakabilirsiniz. Ama yakında daha güzel bir sunumla geliyorum size merak etmeyin!

 

Aleyna

Leave a Reply