Vietnam Yemekleri

Vietnam, ilerde görmek istediğim ülkelerden bir tanesi ve Paris’te yaşadığım mahalle de uzakdoğulu nüfusun çok olduğu bir yer. Haliyle uzakdoğu restoranları da sayıca fazla. Evimin tam olarak yanındaki minik vietnam restoranına bir şans vermemle birlikte birden çok vietnam yemeği keşfetme şansım oldu. Aslında buna ben de şaşırıyorum çünkü genel olarak kendimi yemek seçen birisi olarak etiketlendiriyordum ama galiba tam olarak o aklımızdaki türden yemek seçen birisi değilmişim, sadece sevmediğim şeylerin sayısı fazla ama bununla birlikte yeni yemekler denemekten, yeni tatlar tatmaktan bir çekincem ya da bunlara karşı bir önyargım yokmuş. (Bknz: bamya severim ama pırasa sevmem ama içinde pırasa olan Vietnam yemeklerini severim gibi değişik olaylar olaylar)

Yöresel yemekleri, farklı ülke mutfaklarını tam yerinde yemek lazım ki tadını alabilin, doğrusunu denemiş olun. Benim gittiğim yer minicik bir yerken şimdi yan tarafı da satın aldı ve restoran konseptine geçti. Hem fiyatları çok uygun, hem yemekleri inanılmaz şahane, hem de servis süper. İstanbul’da ya da Türkiye’de böyle bir yer var mı bilmiyorum ve pek sanmıyorum. Yine sushico gibi zincir yerlerde Vietnam yemeği ya da usülü olduğu iddia edilen yemeklere denk gelirsiniz ama aslında o yemekler Vietnam yemeklerinin Türk mutfağına ve ağız tadına uygulanmış versiyonları oluyor genelde. Ama burada zaten çok fazla Uzakdoğulu ve bu tatlara bu şekilde alışan Fransızlar olduğu için tatlar orijinaline daha yakın.

Gelelim benim sayısı az da olsa denediğim birkaç Vietnam yemeğine :

Pho: (biz po dendiğini sansak da aslında “fö” diye okunuyormuş)

vietnamese-pho.jpg

Vietnam yemeği denilince akla ilk gelen yemek bu olmalıymış. Çünkü bu yemek geleneksel vietnam yemeği-çorbası. Tavuk suyu olduğu düşündüğüm (et suyu da olabilir emin değilim) suyun içinde vietnam fesleğeni, taze kişniş, çin biberi, ne olduğunu betimleyemediğim yeşil sebze ya da bitkiler, taze soğan, tadını algılamasam da zencefil ve tarçın, balık sosu, bol miktarda pirinç noodle’ı (incecik değil de kalın şeritler halinde) ve üstünde de neredeyse hiç pişmemiş denecek kadar ince ince dilimlenmiş etler. Şu an düşünüyorum da ben neler yemişim, bunlar bir araya gelince nasıl bu kadar güzel bir tat oluşturmuş, şok oluyorum. Etler özellikle pişmemiş oluyor ki siz onları sıcak çorbanızda dibe doğru batırıp kendiniz pişiriyorsunuz tam olarak. Zeynep’le beraber denedik ve ilk içtiğimde ben bi sevemedim gibi oldum. Sonra yemekle birlikte gelen soya filizlerinden ve limon suyundan da ekledik içine ve nasıl oldu bilmiyoruz ama sona doğru geldikçe sevmeye başladık. Bence bu yemeğin en iyi yanı mideye çok iyi gelmesi. İçindeki her şey sadece haşlanmış ve emin olun benim saydığım daha doğrusu tadını aldığım ve fransızcasını çevirebildiğim malzemeler dışında içinde bir sürü başka sağlıklı şey daha var. Üstelik çok doyurucu. Ben kendiminkini bitiremedim ve yarısını paket yaptırdım ertesi gün öğle yedim. Üstelik sadece 9 euroydu!

bo bun:

a360_recettes_visuel_205.jpg

BO BUUUUN. Bo bun gerçekten de yemek gibi yemek. Kelime anlamı da çok basit zaten pirinç noodle’ı (bún) ve et (bò). Bir kasenin için ince marullardan bir salata tabanı oluyor, üstünde ince pirinç noodle’ı, güzel ve hafif bir sos, isteğe göre tavuk ya da et (bunlar da yine soğanlı ve tatlı bir sosta olabiliyor), nem dediğimiz bir çeşit roll ve rondodan geçmiş yer fıstığı. Tabii ki bu yemeği güzel yapan yönü yine içerisindeki bin çeşit malzemesi ve aroması. Thai basil, zencefil, zerdeçal, balık sosu ve türevleri.. Yine bu yemek de çok hafif ve doyurucu. Üstelik bu da 8 euroydu.

Önerilen Yazı: Kombucha nedir?

nem :

nems-au-poulet-thermomix-800x600.jpg

Bunların tam açılımı “vietnamese spring roll” olarak geçiyor. Aslında bir çeşit börek gibi ama börekten çok farklı çünkü dışındak hamuru “pirinç yaprağı” diye bir ürün. Pirinç ezmesinden yapılmış, ciddi anlamda şeffaf ve sararken ıslak kumaş üstünde sarılması gereken bir ürün. İçinde de mikroskobik boyutta doğranmış mantar, pırasa, havuç ve daha bilmediğim başka sebzeler var. Bu sebzelere ek olarak tavuklu ya da porclu ya da karideslisi de oluyor. Eğer denk gelirseniz tavuklusunu öneririm!

beş baharatlı tavuk :

Bu yemeğin açılımı da “vietnamese style grilled five spice chicken”. İnanın bu beş baharat ne araştırmadım. Zencefilin ve zerdeçalın belki limonun da dahil olduğunu düşünüyorum. Ama her yerinki aynı olmuyor, her yerinki güzel de olmuyor. Benim bu evin yanında dediğim yer bir numara yapıyor ama orası ayrı.

banh cuon :

b35642bf9fdfc185fded7f868bbf7f4a.jpg

Vietnamese ravioli, yani bir çeşit ravioli, bizim mantının daha büyük geniş ve içi sebzelisi gibi. Giriş yemeği olarak söylenebilir.

-Serra

Sana önerilen yazı: French Gastronomy : Such an adventure!

Leave a Reply