Musée d’Orsay : Renkli Heykeller Sergisi

IMG_2322

Serginin adının “Renkli Heykeller” olduğunu duyana kadar heykellerin genelde belli bir rengi olur muydu diye sorgulamadığımı fark ettim. Ama siz de bir düşünün, müzelerdeki heykeller olsun, sokaklarda meydanlardaki anıtlardaki tarihi heykeller olsun genelde tek renk ve bu renk de beyaz. Ben de size bu sergide gördüklerimi ve öğrendiklerimi aktarmaya çalışacağım.

IMG_2321

Klasik heykellerin beyaz olduğu düşünülüyor, bu beyaz renk de saflığı ve Batı uygarlığını simgeliyor aslında. Ama gelin görün ki Yunan ve Roma heykelleri aslında renkliymiş, sadece o zamanlardan bu zamanlara gelene kadar renkleri kalmamış. Günümüzde kızılötesi ışınlarla bakıldığında bu beyaz sandığımız heykellerin orijinal renkleri anlaşılabiliyormuş.

IMG_2318

Bu sergideki heykeller işte bu klasik beyaz heykel algısına karşı gelen heykellerden oluşuyor. Hem boyanmışlar var hem de renkli mermerlerden yapılanlar. (14.YY’da da  iki tip polikromluk var : natürel doğal renkli olanlar ve yapay olan boyananlar) 19.YY ortalarında bu polikrom heykeller çok büyük tehdit olarak görülüyormuş, sanki sanatın dünyanın sonu gibi. Ben açıkçası bu kadar çıldırılacak bir şey göremiyorum çünkü renkli heykeller (özellikle de doğal renkli mermer heykeller) ÇOK GÜZEL bence. Bir de şu var ki bu renkli heykeller de bir bakıma modern heykelin başlangıcı gibi. Madame Tussauds müzesindeki balmumu heykelleri, renkleri, gerçekliği, canlılığı düşünsenize.

Bu arada bu kadar anlattım ettim diye de aklınızda devasa bir sergi canlanmasın, toplam üç odadan oluşuyor. Büstlerin ve ufak heykellerin yanı sıra birebir insan boyutunda heykeller de var. Son odada da Degas’nın ünlü “14 yaşındaki dansçı” heykeli getirilmiş taa Washington National Gallery’den. Orsay’a bu aralar giderseniz kesin bu geçici sergiye de uğrayın!!!

Serra

 

Leave a Reply