Barselona’da 3 Gün : 1.Gün

Barselona, Akdeniz iklimiyle bence her mevsimde gidilebilecek bir yer ama unutmayın ki yazları çok bunaltıcı sıcak olabiliyor. Biz Barselona’ya mayıs ayının ortasında gittik ve hava çok güzeldi. Havaalanına inmemizle birlikte 3 gün geçerli olacak ulaşım kartlarımızı aldık (22 euro) ve tabelaları takip ederek metroya ulaştık. Gitmeden önce buradan bilet fiyatlarına, günlük kart fiyatlarına bakıp ona göre size uygun olanı seçebilirsiniz. Barselona’da toplu taşıma sistemi çok rahat, bulunduğunuz yerler özellikle de turistik yerler ya da popüler yerlerse emin olun ki oraya giden bir otobüs, bir metro vardır. O yüzden bu günlük kartlar hayatınızı kurtaracaktır.

IMG_8330
Casa Mila

Havaalanından airbnb’mizin bulunduğu bölgeye Sagrada Familia civarına geldik. Aslında evi burada seçmemizin spesifik bir sebebi yoktu, haritaya baktık “Aa Sagrada Familia buradaymış, metro da var otobüs durakları da var hem de merkezi” dedik seçtik. Evet, merkezi bir yerdeydi ama o tam da süper turistik merkezde değildi. Sonra fark ettik ki o süper turistik bölgede her şey var ama bir tek Sagrada Familia o bölgede değil. Yani yine de metroyla 15 dakikada falan istediğimiz yerlere ulaşıyorduk ve çevremizdeki kafelerin fiyatları da bu sayede uygundu, mahallemiz de güzeldi. Kalacağınız yeri seçerken önceliğiniz bütçeniz olsun sonra da kaldığınız yerin yakınında metro olmasına dikkat edin ve süper şehir dışında da olmamaya çalışın derim.

IMG_8409
Müzik Sarayı

Biz ilk günümüzde Casa Mila, Casa Serra (evet burası turistik bir yer değil ama yolumuza çok yakındı ve ismi Serra olunca gidip görmek istedik), Casa Battlo ve Palau de la Musica‘yı (Müzik Sarayı) gezdik. Akşamında da Gotik bölgenin ünlü cafesi Els Quatre Gats‘ta oturduk. Bunların bir kısmı birbirine yürüme mesafesindeydi, bir kısmı için de o an bulunduğumuz konuma göre farklı otobüsler ya da metro kullandık.

Önerilen Yazı: Ucuza Seyehat Etmek

Casa Mila ve Casa Battlo’ya kesinlikle gitmeniz ve özellikle de içini gezmeniz lazım. İkisi de Gaudi’nin eserleri ve bence Barselona’nın en ikonik yapılarından. Fiyatlar biraz tuzlu, yanlış hatırlamıyorsam 20-22 euro civarındaydı ama oraya kadar gitmişken içinin de gezilmesi gerekiyor. Detaylı bilgileri Aleyna’nın yazısında okuyabilirsiniz!

IMG_8386
Casa Battlo

Önerilen Yazı: Gaudi’nin Casa’larına Daha Yakından Bakış

Yazının Devamı: Barcelona’da 2. Gün

Serra

Leave a Reply