Barselona’da 3 Gün : 2.Gün

Barselona’da geçen ilk ve yorucu günümüzün ardından ikinci gün için de yine sıkı bir plan hazırlamıştık. Bugünümüzü Park Güell, Barcelonata, sahil kısmına ayırdık. Park Güell için şöyle önemli bir detay var ki kapıya gittiğinizde elinizi kolunuzu sallaya sallaya tarihi bölgeye giremiyorsunuz, burası için bilet almanız gerekiyor ve içerisi çok kalabalık olmasın diye de bu biletleri belli sayıda satıyorlar. Biz 12 gibi gittiğimizde en erken bilet akşamüstü 17.00 için vardı. Park şehrin merkezine hem uzakta hem de şehrin en tepesinde olduğu için geri dönüp 5’te tekrar gelmek istemedik ve biletimizi bu saate aldık. Aslında çok da kötü olmadı çünkü parkın bir de diğer kısmı var ve çok çok büyük, gez gez yürü yürü bitmiyor. O yüzden siz en iyisi biletinizi önceden alın.

IMG_8479
Burası parkın halka açık, ücretsiz kısmından.

Park Güell de yine bir Gaudi eseri ve burası eskiden o bölgenin zengin bir ailesi ve onların mahallesi için sınırlı sayıda kişiye yapılmış ama sonra bu iş böyle olmaz, yazık, halk da gelsin görsün faydalansın böyle bir yerden deyip halka açmışlar. İyi de yapmışlar. Özellikle parkın tarihi yani ücretli kısmı çok çok güzel. Girişte sizi Hansel ve Gretel’in evi tarzında bir ev karşılıyor, önceden Gaudi’nin diğer eserlerinden gördüyseniz burada da yine Gaudi’den izleri hemen gözünüzle seçebiliyorsunuz.

IMG_8497

Biraz kalabalık ve herkes fotoğraf çekme peşinde evet ama yine de huzurlu. Bizim de burada çekilmiş çok ama çok güzel fotoğraflarımız vardı ama malesef aynı günün akşamı Aleyna’nın çantasıyla birlikte telefonu çalındı ve tüm fotoğraflarımız da bu şekilde gitmiş oldu AMA BİRİ HARİÇ :)))) Şaka bi yana, bir önceki gün Casa Mila’nın içinde arkamızda yeşil ekranla bir fotoğraf çektirmiştik ve fotoğrafçı da arkamıza Park Güell’i fotoşoplamıştı. Normalde 10 euro verip almamız gerekirken biz sadece fotoğrafını çekmiştik ve gelin görün ki şimdi elimizdeki tek fotoğraf o :))

IMG_8456
Fotoşop olduğu hiç de belli olmayan, işte o fotoğraf!!!

Bence siz de buraya uzun bir vakit ayırın! Buradan sonra yaklaşık 1,5 kilometre boyunca istediğimiz metro durağına yürüdük ve oradan da Barcelonata bölgesine gittik. Biz gittiğimizde hava daha tam yaz havası olmadığı için denize girenler yoktu ama kumsal çevresinde bir sürü kişi vardı, hele yazın baya kalabalık oluyormuş.

IMG_8513.JPG
Yemek yediğimiz yer Woki Playa

Biraz daha ilerisine devam ettikçe küçük restoranları, kafeleri görüyorsunuz. Biz wok yapan bir yerde değişik noodle’lar denedik ve sangria içtik. Sangria İspanya’nın milli içkisi ve çok da güzel yapıyorlar. Büyük bir sürahinin fiyatı da genelde 12 euro civarında oluyordu, ki bu sürahi 1 litrelik oluyor.

IMG_8515.JPG.jpeg
Mmm

Aynı gün içinde akşam Aleyna’nın yaz okullarından tanıdığı iki arkadaşıyla (şans eseri birini ben de tanıyordum) buluştuk. İkisi de koyu Barselonalı olduğu ve şehirlerine bayıldıkları için bize de şehirle ilgili güzel önerileri oldu. Bunlardan biri de gece clubleri konusundaydı. Şehirde gerçekten çok club var, biz onların da önerisiyle Opium’a gitmeye karar verdik, yine aynı bölgede bir sürü de gece clubleri var. Yanında Pacha ve Catwalk vardı, oralar nasıldır bilmem siz yine de araştırın ama Opium güzeldi. Malum acı olay yani çantanın çalınması da yine bu mekanın dışarısında sahile doğru tarafında oldu 🙁 Ama siz yine de gidin. (Böyle yazınca sanki trip atıyormuşum ya da sarcasm yapıyormuşum gibi oldu ama cidden gidin, güzel mekan)

IMG_8518.JPG.jpeg
Barcelonata

-Serra

Leave a Reply