Sagrada Familia : Bitmeyen Kilise

Bugüne uyanışımız yeterince trajikomik şekilde gerçekleşti çünkü totalde kaybımız bir çanta, iki kamera, cüzdan, bir telefon ve bununla birlikte insanlığa olan inancımızdı. Bir de işin kötüsü Sagrada Familia için aldığımız biletler Aleyna’nın telefonundaydı ve biletlere hiçbir şekilde hiçbir yerden ulaşamıyorduk. Bir de buna ek olarak çeşitli sorunlardan ötürü yine soygun gecesi ben de kredi kartlarımdan birini iptal ettirmek zorunda kalmıştım. Anlayacağınız Sefiller’in bir başka dönemdeki halini yaşıyorduk. Yine de buna rağmen Sagrada Familia’ya gidip durumu açıkladık, bileti aldığımız mail adresini ve biletin saatini verdik. Şansımıza yardımsever bir çalışan vardı ve bize yardımcı oldu, biz de bu sayede içeri girebildik. Bilet 16 euroydu, bir de ek olarak audioguide da almıştık.

la-sagrada-familia-ici.jpg

İnternetten de bu yorumları okuyacaksınız ama siz siz olun kesinlikle biletlerinizi önceden internetten alın. Hani internetten bilet almadan gelen yok nerdeyse ve o kadar çok sıra var ki bilet satın alma kuyruğunda, yani 1-2 saat beklemeniz gerekir o biletleri alabilmek için. O yüzden mis gibi internetten alın biletinizi. Burayı eşsiz kılan ilk özelliği bu kilisenin inşaatının hala devam ediyor oluşu yani kilisenin hala bitmemiş olması. İsmini Barselona’da sıkça duyduğumuz Gaudi de 1880’li yılların başında dahil olmuş bu işe ve 1926 yılında ölene kadar da devam etmiş. Bilet satın alırken de göreceksiniz zaten, sitede şöyle yazıyor : “Gelin Gaudi’nin ölümünün 100.yılına kadar kiliseyi bitirip yetiştirelim” yani buranın inşası için hem bilet paraları, hem bağışlar, hem de Gaudi’nin diğer mekanlarından gelen para kullanılıyormuş. Yani biraz da özellikle bu şekilde yapıyorlar bence, çünkü devlet istese basar parayı bitirir kiliseyi. Ama işte bitmeyen kilise, bitmeyen tarihi eser dedirtmek istiyorlar diye konuşmuştuk Aleyna’yla. Yani yine de tam bilemiyorum aslında devlet cidden bu yüzden mi işe el atmıyor.

Sagrada-Familia-In-Barcelona-Bookmundi.jpg

Burası bizim gezdiğimiz dördüncü Gaudi eseri olduğu için Gaudi’ye ait detayları daha iyi görür olduk, içeride doğadan ve hayvanlardan esinlenerek yapılmış bir sürü detay var. Buna ek olarak Gaudi’nin dine olarak ilgisini ve bağlılığını da görüyoruz. Tarz olarak da neo-gotik ve modernizm stilini görüyormuşuz burada. Gaudi’den sonra başka mimarlar çalışmaya devam etmiş, bunlardan en göze çarpan da Subirach. Kiliseye girişte onun yaptığı cephe yani Büyük Çile Cephesi’ne baktığımızda sanki bambaşka bir yere giriyormuş gibi hissediyoruz çünkü tarz olarak Gaudi’den farklı. Öyle işte değişik bir yapı ve hala da inşaate devam ediyorlar.

sagrada-familia-kuyruklar.jpg

Gaudi’nin ölümü de acıklı bir hikaye bence. Yine Sagrada Familia’da inşaatte çalışırken yaptığı eserine biraz da uzaktan bakıp neler eksik neler yolunda görmek istemiş ve geri geri giderken de tramvay çarpmış. Millet koşuşturmuş gelmiş ama kimse Gaudi’yi o şantiye kıyafetleri içinde tanımamış ve böylelikle bir devlet hastanesinin aciline götürülmüş. Ne zamanki hastanede insanlar onu tanımış hemen özel hastaneye geçirmek istemişler ama bunu da o istememiş ve ben buraya aidim tarzında bir cevap vermiş ve kısa bir süre sonra da ölmüş. Acaba biraz daha uzun yaşasaymış daha neler neler yaparmış diye düşünüyor insan..

anniversario-antoni-gaudi2.jpg

-Serra

 

Leave a Reply