Les Impressionnistes à Londres

Evet sergimizin adı bu, Türkçesi bu kadar havalı görünmese de Londra’daki İzlenimciler. Bu sanatçılar kendi ülkelerinden kaçıp Londra’ya giderek bir süre orada yaşayan ve sanatlarını orada yapan kişiler. Peki neden kaçmışlar, ne zaman kaçmışlar? Kabaca şöyle başlayabiliriz : 1870’deki franko-prüsyen savaşı sonrası 3.Napolyon esir düşüyor. Tarih belki tanıdık gelebilir, 1871 yılı meşhur Paris Komünü dönemi, baharda iki ay boyunca iktidarda kalmış bir yönetim bu. Şimdi daha önce yapmadığım bir şey olacak ama size bu dönemi vikipediden kopyalayacağım : (Serginin başında bu dönem uzunca anlatılıyor ve ben de anladım ama o kadar uzun şeyi Fransızca’dan Türkçe’ye çevirmem cidden acı dolu olacağı için sizi vikiyle baş başa bırakıyorum)

Komün, Fransızların yenilgisiyle sonuçlanan Fransız-Prusya Savaşı’nın ardından Paris’teki tüm devrimci eğilimlerin sivil bir ayaklanma başlatmasıyla kuruldu. 1870 yılında III. Napolyon tarafından başlatılan savaş, Fransızlar için bir felakete döndü ve Kasım ayıyla birlikte Paris kuşatma altına girdi. İlerleyen yıllar boyunca başkentte zengin ve yoksul arasındaki uçurum genişlemişti. Yiyecek stoklarının azalması ve süren Prusya bombardımanı yaygın bir hoşnutsuzluk yaratıyordu. Emekçiler ilerici düşüncelere daha açık hale gelmişlerdi. Şehrin kendi seçtiği Komünle kendi kendini yönetiyor olması gerektiği fikri birçok Fransız kasabası tarafından hoşnutlukla karşılandı ama zapt edilmesi zor bulunan halk kitlesinin bu isteği hükümet tarafından reddedildi. İktisadi idare için, sosyalist olması gerekmeyen, daha birleşmiş ama daha belirsiz bir istek “La Sociale!” haykırışında toplandı. 

Evet bu dönemi hepimiz anladığımıza / hatırladığımıza göre şimdi bu sanatçıları, dönemi, eserleri daha iyi yorumlamaya hazırız.

Başlarda bu döneme ait bir sürü çizim var, çoğu Paris’in yıkık dökük hallerini gösteriyor. Tuileries, Hotel de Ville, Place du Carrousel bunların hepsi derbeder halde kısacası. İşte Paris’in hali buyken de gelin görün ki Londra endüstrinin merkezi, göçmenlere kucak açan, sanatçıların koşa koşa gittiği bir yer. Fransa’dan da Londra’ya giden çok olmuş haliyle, hem coğrafi açıdan yakın hem de İngiltere de kendi politik ve ekonomik çıkarları doğrultusunda hareket ediyor.

Bu sergi ilk 1973’te yapılmış. Eserlerde cidden de kültürler arası etkileşimi ve britanik sanatın izlerini görmek mümkün. Genel olarak hangi sanatçılar var dersek; Sisley, Pissarro, Monet, Carpeaux, James Tissot, Alphonso Legros.

Yaratıcı ve güzel bir sergi olmuş. Ambiyans çok güzel, iyi düşünülmüş ve sergiyi tamamlayan orijinal detaylar çok. Oda oda farklı ressamların eserlerini ve Londra’ya göçmelerindeki hikayelerini görüyoruz. Benim de galiba en sevdiğim sanat akımı olduğu için bu kadar çok beğendim, denk gelirseniz bir gezin siz de 🙂

IMG_2643

Serra

Leave a Reply