1 Günde Atina’dan Neler Öğrendik

Evet genelde Avrupa’daki bir şehre taa Türkiye’den kalkıp da bir günlüğüne gidilmez ama gezi tipi cruise olunca bir gün gayet de mantıklı bir süre oluyor. Geminin ilk durağı Atina, Pire Limanı’ydı. Atina’ya dair hiçbir fikrim yoktu ve görmek istediğim iki yer vardı birisi Akropolis diğeriyse Plaka. O yüzden ben Atina’daki bir günümü bu iki yerde geçirdim ama görülecek bir sürü şey, gezilecek bir sürü müze var.

Şehir MÖ 5. yüzyıl başlarında gelişmiş. MS 4. yüzyılda ticari açıdan kısmen düşüş yaşasa da sonra 19. yüzyılda patlama yaşamış.

IMG_1360

Biz Pire limanından Akropolis’e doğru giderken kırmızı kiremitli evlerden oluşan bir mahalleden geçtik ve sonradan öğrendik ki burası 1922’den kalma mübadele dönemi evleri. Mübadeleyle gelenlerin yerleştikleri mahallelerin adı da Türk şehirleriyle bağlantılı oluyormuş. Yani Yeni İzmir, Yeni Mudanya gibi. Hatta temmuzdaki büyük yangının olduğu yerin adı da Yeni Fethiye anlamına geliyormuş. Buna rağmen Atina’da Osmanlı’ya dair çok bir şey görmüyoruz çünkü Atina o zamanlarda köy gibi bir yermiş, bizimkiler de zaten kuzey kısma yanı Selanik ve çevresine yerleşmiş. Yunan halkı 400 yıl boyunca osmanlı egemenliğinde yaşamış ve İngiltere’nin kışkırtmasıyla ayaklanmışlar aslında. Tarih derslerinden de hatırlarsanız Mora yarım adasındaki bağımsız Yunan devleti de yine bu dönemlerdei 1821’de kuruluyor. Bu sırada 1912’ye kadar simdiki Yunan topraklarında Osmanlı takılmaya devam ediyor ama ne zaman ki Balkan ve Trablusgarp Savaşları oluyor o zaman işler değişiyor.

Bilgi : Atina da her zaman başkent değilmiş, 1834 yılında başkent oluyor.

IMG_1333

Gelelim Akropolis’e, sabah 8 akşam 8 saatleri arası açık. Giriş 12 euro, rehberli gezi 20 euro, öğrenci biletleri 3 ya da 6 euro. Propylaia’nın oradan girdik biz, sağımızda Athena Nike Tapınağı vardı ama buradaki ana yapı Parthenon. Eski Yunan’da koruyucu sayılan Athena’nın tapınağı olarak inşa edilmiş. Kilise olarak kullanımının yanı sıra Osmanlı burayı cami ve barut deposu olarak kullanmış. (barut deposunu bize Yunan rehberimiz söyledi ama internette okuduğumda cami yazanı da gördüğüm için ben buraya ikisini de bırakıyorum, doğrusundan emin olan beni de düzeltir 🙂 ) Şimdiyse yeni gelen mermerlerle yapıyı sağlamlaştırıp adam ediyorlar, ciddili bir restorasyon durumu söz konusu. Bu yapıdışında Erektheion diye başka bir tapınak daha var. Bunun da ilginç yanı şu, yakından baktığınızda sütunların düz olmadığını fark ediyorsunuz ama uzaktan baktığınızda düz görünüyor. Sırf uzaktan bakıldığında dümdüz görünsün diye ona göre bir açıyla inşa etmişler.

IMG_1335

Not : Bir de burada antik tiyatrolar da var, inanılmaz geniş bir alan. İki girişi var, birisi yukarıda da yazdığım Propylea diğeri de Dinysos Tiyatrosu’nun orası.

Bilgi : İlk zeytin ağacının burada dikildiğine dair bir efsane var. Olay şu, Athena ve Poseidon şehrin koruyucusu olmak yarışıyor. Poseidon yanlış hatırlamıyorsam çeşme gibi bir şey hediye hediyor, Athena da zeytin ağacı dikiyor, Athena kazanıyor. Şuan hala orda bir zeytin ağacı var 🙂

IMG_1345

Akropolis Müzesi’nde de bu alandan çıkarılmış tüm tarihi eserleri görebilirsiniz. Gelelim bu Akropolis diyarına ulaşıma.. İnternetten bakınca metro istasyonu göreceksiniz, evet doğrudur metro var ve yaklaşık 10 dk uzakta görünüyor. AMMA VE LAKİN GELİN GÖRÜN Kİ YOKUŞ YUKARI ÇOK YÜRÜMENİZ LAZIM. Bir de biz allahın temmuzunda öğlen vakti gittiğimiz için.. Yani havanın güzel olduğu güneşin vahşi olmadığı bir günde giderseniz yürüme kısmından keyif alabileceğinizi düşünüyorum.

Serra

Processed with VSCO with s3 preset

Leave a Reply