Santorini’ye Dair Öneriler

Santorini bence farklı şekilde gezilebilecek, farklı beklentilerle gelinecek bir yer tıpkı Mikonos gibi. İsteyen huzurlu bir tatil için, plajlar için gelebilir isteyen de happy hourlar ve gece hayatı odaklı. O yüzden bu yazıyı bir bilgi yazısına dönüştürmek yerine küçük küçük öneriler yazmaya karar verdim.

Volkanik bir oluşum olan Santorini’deki en büyük yerleşim yeri Fira, falez boyunca yerleşim var. Cruise gemilerinden gelenler için yapılmış teleferikler var ve fiyatı 6 euro. Teleferik istemezseniz 600 basamak da inip çıkabilirsiniz. Burası en canlı bölge. Hem günbatımı, hem alışveriş, hem yemekler mezeler için burası ideal. Oia bölgesi ise daha sakin, daha adanın o tipik dokusunu hissetmek mümkün. Gelelim ilk önerime : Fira bölgesinde günbatımını izlemek, yemek yemek ya da Yunan mezeleri tatmak, deniz ürünleri yemek istiyorsanız bir sürü restoran var ama benim size önerim Niki’s Restaurant. Biz burayı şans eseri keşfettik ve mekanın sahibi Yunan rehberimizin dayısıydı 🙂

Buradaki bir başka liman da Skala Limanı, buradan küçük adalara gidebilirsiniz ki bir sürü farklı özellikli ada var. Mesela Nea Kameni Adası şifalı termal çamur banyosuyla ünlü, sonra başka volcano & hot springs turu var, adalara giden tekne turları var ve bunların hepsine limandaki acentalardan bilet alabiliyorsunuz.

İnternetten baktığınızda sizi bir sürü plaj bekliyor olacak ama benim size bir başka önerim de Perissa Beach. Hem müzikleri güzel hem de işletmesi, yemekler içecekler güzel. Şezlongum dördüncü ya da beşinci sırada olsa da olur diyorsanız fiyatların daha da uygun olduğunu göreceksiniz. Eğer grup halinde gidiyorsanız kesin pazarlık yapın derim 😀 Biz kalabalık bir gruptuk ve şezlong-şemsiye kişi başı 5 euroya gelmişti. Bu Perissa bölgesinin şöyle bir özelliği daha var, bu Oia’ya Fira’ya uzakta olmasına rağmen ulaşım çok kolay ve konaklama da çok uygun fiyatta. Erken rezervasyonla burada iki kişi 40-50 euroya kalabilirsiniz.

Santorini’den diğer adalara gidip gelmek de çok kolay, sürekli feribotlar var. Türkiye üzerinden gitmenin şöyle bir yolu da var mesela, Sakız ya da Rodos adalarından birine gidip sonra oradan da feribotlarla adalar arası gezebilirsiniz.

Processed with VSCO with s3 preset
Yine bir öğle sıcağı :)))

Bu arada adada bu mavi kubbeli binalardan yani şapellerden 565 tane varmış!!! Neyse zaten sıkça göreceksiniz bu binaları çevrenizde. Biliyorum, bu yazıyı önerilerle dolu bir yazı yapmak istemiştim ve bu dediğim zorunluluk gibi olacak ama Oia ve Fira’da vakit geçirmeden, güzel bir plajda denize girmeden, yunan mezeleri ve deniz ürünleri yemeden, günbatımını izlemeden sakın dönmeyin!!!

Serra

Leave a Reply