Paris – Madeleine Kilisesi

Paris’teki en büyük kiliselerden biri olan Madeleine’i gezdim geçtiğimiz günlerde. Üşenmedim ve tarihini okudum, aklımda kalanları ve not aldıklarımı da Türkçe’ye çevirip sizle paylaşıyorum:

IMG_2633

XV. Louis zamanı buranın inşası başlamış, 14 temmuz 1789 sonrasıysa, yani Fransız Devrimi, çalışmalar devam ediyor ama ufak tefek. 30 aralık 1791’deyse Assemblée Nationale’den gelen emirle çalışmalar tamamen durduruluyor. Gel zaman git zaman 1806’de I.Napolyon işi ele almış ve inşanın tekrar başlanmasına karar verilmiş. (Evet buraya kadar çok fazla tarih var, çok fazla duraklama ve sıkıntı var, doğru.) Bu devam işi için de bir proje yarışması yapılmış, 24 sanatçı katılmış ve Pierre Alexandre Vignon kazanmış. (Projesinde yunan ve roman mimarisi esintileri var)

IMG_2637

1815-1830 yıllarında restorasyon devam ediyor ve Vignon’la onun devamından gelen Huvé’nin eseri 1842’de tamamlanıyor. (yani galiba tam tamamlanmıyor da ana hali bitmiş oluyor)

Kilisenin bence en görkemli üç özelliği şunlar :

-ana kapının 3.2 ton ağırlığında olması

-Meryem ve St.Joseph’in evliliğ, Saint Pierre, Saint Matthieu ve İsa heykelleri + koronun olduğu yerdeki Sainte Marie Madeleine’in üç melek tarafından çevrili olduğu heykeli

-Yağlı boya duvar resmi : I.Napolyon, IX.Louis, IV.Henri, XIII.Louis, Richelieu, Saint Jeanne-d’Arc kim ararsanız var bu devasa duvar resminde

IMG_2636

Serra

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s