Strawberry Bubblegum

Amnesty John Lennon’ın Imagine’ını kitaplaştırdı bu yıl, birkaç gün içinde matbaadan çıkacak.

Üstelik Yoko da bir girizgah yazmış kitaba, John’un anısını yaşatmak adına.

Şairlerin aşkları da aşıkları da toprağa çivilenmiş bir çınar ağacı kadar sağlam oluyor ve o çınar, ne kadar mühimse bir kent için, o kadar mühimdir onların aşkları, bütün aşıklar için. Şehri yerinden oynatan bir fırtına geçse de üzerlerinden, yalnızca boğazın tuzlu suyunu hissederler tenlerinde ve kitap sayfalarına, şarkı sözlerine, gitar melodilerine geri dönerler.

Ağaçları zaman eğer, kemiklerini sızlatır, yorar, üzer, kırar ve hatta öldürür. Fırtınaya kapılıp köklerinden ayrılırlar hatta, iskele yönünde düşer, yüz yıllar sonra, tanımadıkları bir asfaltla öpüşürler. Ölürler.

İnsanlar da tıpkı ağaçlar gibi. Çınarlardan farksız. Fırtınaya kapılıp yelkenleri boşlamak mümkün ve sonra, yırtılması onların, geminin ne idüğü belirsiz bir akıntıya kapılması yahut karaya oturması… 

Oysa Edip Cansever, ölümüne kadar her yıl ama eksiksiz her yıl, bir derginin köşesinde, Tomris Hanım’ın doğum gününde bir şiir yayınlamış. Günümüzün şair kahramanları da devam ediyor bu geleneğe, biz görmesek de, kapağında Tomris Uyar’ın kederli gülüşüyle okura baktığı bir dergide, her yıl, devam ediyor Tomris Hanım şiirler almaya.

Central Park’ı batı yönünden kat ederken, müziğin sesi, gitarın tıngırtısı belirmeye başlıyor ansızın. Sonra güler yüzlü bir çocuk, kafasına geçirdiği şapkayı düzeltmeye çalışırken bir de şarkıyı söylüyor. Strawberry Fields’a varılıyor işte.

Barışın sembolü yerde, ayaklar altında. Orası, eski bir olay yeri aslında. Lennon’un cesedinin saatlerce yattığı yer. Evlerine yalnızca birkaç metre. Hep yürüyüşe çıktıkları yolun başı ve yolun sonu bu defalığına.

Katili radikal bir dindar. Kimliksiz, önemsiz, isimsiz bir adam.

Peki ya “bir çocuktan, katil yaratan karanlık” kimin eseri? 

“Hayal et uğruna ölecek ve öldürülecek hiçbir şey olmadığını…”

-Elbette Yoko hariç-

 

-Derin Koçer (Konuk Yazar)

 

Leave a Reply