Mikonos Hakkında

Mikonos dünyadaki en ünlü adalardan biri ve bunu da çoğu özelliğiyle hak ediyor. Temmuz ağustos aylar adanın en pahalı ve en sıcak olduğu zamanlar, ve tabii aynı zamanda en dolu olduğu zaman da yine bu zaman.

Gidenler bilir ya da fotoğraflardan fark etmiş olabilirsiniz, ada labirent gibi bunun sebebi de 18. yüzyıldaki korsan baskınlarını önleme amaçlı. Bizim ilk gezdiğimiz bölgelerden biri Alefkhandra’ydı. Venedik tarzı balkonlar, tepede yel değirmenleri, en eski kilise bu bölgede. Adanın kalbi gibi olan yerse Ano Mera. Küçük Venedik en hareketli yerlerden biri, 16 değirmenden şuan 5 tanesi kalmış. Ve son olarak da merkez Chora kasabası.

Processed with VSCO with e5 preset
Mavi akrepleri uzak tuttuğu için adada sıkça kullanılmış. Bir de Yunan bayrağının rengi olduğu için 🙂

Burada güzel restoranlarda ana yemek 18-25 euro arası, daha popüler daha şık yerlerdeyse 30-45 euro civarında. Popüler beachlerde şezlonglar 15-20 euro civarı, ama ben happy hourlarla ilgilenmiyorum güzel denize girmek istiyorum diyorsanız gayet güzel halk plajları da var, görseniz halk plajı demezsiniz bile. Ki zaten Mikanos en çok plaja sahip Yunan adasıymış. Bunun dışında beach partylerin giriş ücreti yok diye biliyorum, içeride ne içerseniz onu ödüyorsunuz. Merkezde plajların shuttle servisleri oluyor, buradan adanın öbür ucundaki plajlara bile rahatça gidebilirsiniz. Taksi sayısı zaten çok az ve aşırı şekilde pahalıymış, onu hiç düşünmeyin bile ama önceden ayarlarsanız atv ile gezmek ya da araba kiralamak da ada içindeki ulaşım için iyi seçenekler. (Önceden ayarlamak dedim çünkü bu temmuz-ağustos aylarında bulmak zor oluyormuş)

Şimdi birkaç tane beach ismi de bırakıyorum buraya. Super Paradise Beach, Paradise Beach, Elia, Kalafatis, Megali Ammos, Psarou en ünlü plajlardan. Yalnız şöyle bir ufak uyarım olacak ki gitmeden önce bu beachleri biraz araştırın ve beklentiniz neyse beklentinize uygun olun seçin derim ben. Mesela Psarou en pahalılardan biri, Elia’da çok fazla çıplak var diyip buraları belki de kendinize göre yeniden değerlendirebilirsiniz.

Adanın bir de çok ünlü bir pelikan hikayesi var. Zamanında bir pelikan bu adaya düşmüş ve adayla birlikte o da popülerleşmiş 1950’lere gelindiğinde tam adanın maskotu olmuş. Petros 1980’lerde ölünce de yerine yenilerini getirmişler. (Dipnot : Halk Müzesi’nde Petros’un doldurulmuş halini görebilirsiniz)

Processed with VSCO with j5 preset

Mikonos bence çok farklı kitlelere çok farklı şekilde hitap eden bir yer. Yani zaten bu adadaki eğlenceleri, gece hayatını, happy hourları bilmeyen duymayan yok da bunun yanı sıra ufacık ufacık çocukları bir sürü yaşlı turisti de adada görmeniz mümkün. Gerçekten de herkese hitap eden bir yer. Ama gelin görün ki ben Mikanos’u sadece reklamı çok başarılı yapılmış bir yer olarak görüyorum. Hani evet tamam çok güzel, çok eğlenceli, çok özgür ama bence popülerliği fazla abartılıyor. (VE BİR DE FAZLA RÜZGARLI SİNİR BOZUCU ŞEKİLDE) Ben bir kere gittim, ilerde de denk gelirsem hayır demem yine giderim 😀 Eğer siz de gitmek istiyorsanız, en iyisi siz de gidin ve kendiniz görün..

Serra

2 thoughts

Leave a Reply