Bandersnatch: Nerden, Nasıl, Neden İzlenmeli?

Black Mirror zekice plotları ve farklı bitişleriyle aklımızı çeliyordu. Bandersnatch isimli yeni interaktif filmini izlemek için çok heyecanlıydım. Hayal kırıklığına da uğramadım.

Öncelikle nerede izleyebilirim diyenlere, Smart TV’lerden veya bilgisayardan izleyebilirsin. Ben bilgisayardan izledim.

İnteraktif film konsepti ise film ilerlerken sana iki seçenek veriyor altta, ve seçmek için kısa bir süren var. Seçtiğine göre film şekil alıyor ve devam ediyor. Bu tarz bir film ben hayatımda ilk defa izledim, ve tamamen bildiğimiz her şeyi değiştiriyor. Uzun zamandır bir şey izlemekten kalkınca başım ağırlaşmamıştı.

Bundan sonrası izlemiş olanlar için —

Filmin vermek istediği o kadar çok mesaj var, o kadar farklı düşündürdüğü konu var ki aklımı hissedemiyorum. Her seçim, her denilen şey başka noktalara bağlanıyor. Colin’in anlattığı PacMan hikayesinin (tabii orayı gördüyseniz) sonra babasının ofisine girdikten ve PAC şifresini yazıp kendisinin denek gibi kullanılıdğını takip edildiğini görmesi (tabii burayı da gördüyseniz) aynı konsepte bağlanan olaylar.

Paralel evrenler, farklı seçenekler, bir evrende bir seçeneği seçmişken diğerinde tamamen zıt bir şey yapıyor olmamız. Devletin bizi gözlemlediği, ilaçladığı, film ettiği, özgür irademizin olmadığı.

Paralel evrenlerle aslında özgürüz gibi gelse de, verilen seçenekler biz kontroldeyiz gibi düşündürtse de filmde yaşadığımız gibi, aslında bize verilen sonlar belli, ve Stefan’ın kendi oyunundan terapiste bahsederken söylediği gibi aslında filmde bizim yaşadığımız. (eğer hemen yakalanmadığı ve oyunu 5/5 bitirdiği sondaysanız) Bir kontrol ilüyzonu sunuluyor bize, PacMan gibi, (istediğin yere yürü) Stefan’ın oyunu gibi, veya bu film gibi. Ama aslında bu gerçek değil. Aynı sonda ayrıca Colin’in kızının bu filmi yaptığı aynı konseptle görünüyor, ama sonra onda da seçenek çıkması tarihin tekerrürünü mü gösteriyor?

Peki ya Netflix seçtikten sonra ve camdan çıkmaya çalıştığında terapistin odasında bir anda günümüze gelip tamamen kontekstten çıkılması? Tamamen bir plot twist bitişi gibi, ama anlam da ifade etmiyor.

Peki Colin’le gittikten sonra Colin atlayınca ölüyor mu? Paralel evren dediği gerçekten varsa birinde ölüyor demek. Ben öldüğünü görüp kayıp yaşadım, ama Serra atlayıp ölmeden de kayıp olduğu bir seneryo yaşamış.

Asıl yaşadığım son eskiye gidip oyuncağını bulup annesiyle gittiğinde sonra 19 yaşındayken terapistin odasında anında öldüğü son.

Her seferinde yatakta rüya gibi uyanması neden? Bütün sonları baksanız ve görseniz bile bu filmin arkasındaki asıl olay o değil. Gerçekten nasıl bir realite, ne gerçek ve ne değil ayrı sorular. Vermek istediği mesajlar ise tamamen ayrı sorular.

Benim gibi çok merak ediyorsanız farklı bitiş ve gidişatlarla ilgili haritalar yapmışlar. Bütün seçeneklerin haritasını burdan görebilirsiniz.

Diğer Black Mirror bölümleri ile ilgili referanslar var filmde, bunun için bu linke bakabilirsiniz.

Böyle kafam aşırı karışık, az önce izledim ve yazmam gerekiyordu. Umarım sizi de böyle düşündürttürür.

Aleyna

Leave a Reply