POSE: Neden izlemeli?

Pose bu sene yayımlanmış, henüz daha 8 bölümü olan ve 1980’lerdeki New York’u anlatan bir dizi.

Özellikle drag’in geldiği ballroom kültürünü anlatıyor. Aynı zamanda, yükselen Trump dönemini de görüyoruz. New York’ta o zamanlar çok daha fazla ayrım vardı, farklı sosyal sınıfların arası hem finansal olarak, hem de kültürel olarak uçurum gibiydi. Bu farklılıklar çok güzel bir şekilde taşınmış diziye.

Renkler, pozlar, sesler, kıyafetler… hepsi muhteşem. 

Dizinin önemlerinden biri ilk defa bu kadar çok transsexual insanı oynatması. Trans insanların normal aktör ve aktrislerden sıfır farkı olmasına rağmen, tabii ki ayrımcılığa uğruyorlar. Eşitliğe önem veren American Horror Story’nin yapımcıları yapıyor diziyi, bir sürü ünlü isim var, kıyafetler ve danslar muh-te-şem ve sanırım dizinin kalitesini anlamışsınızdır. 

Ama izlemenizin en önemli nedeni şu olmalı arkadaşlar, bilmediğiniz çok şey öğreniceksiniz. 10 sezon Rupaul’s Drag Race izledim, drag festivallerine gittim, ama hala öğreniyorum. Muhtemelen drag kültürü hakkında hiç bir fikriniz yoksa başlamak ve öğrenmek için harika bir dizi. Zihninizi açın ve kapalı fikirli olmamaya çalışın, çünkü drag uzun süredir burdaydı, ve toplumun ilerlemesi ile daha da bilindik olmaya başlıyor. Harika bir olay, harika bir kültür ve insan grubu. Drag’le tanıştığım için sonsuza dek minnettarım gösteren arkadaşıma, ve sizin de bu sevgi dolu mentaliteyi görmenizi şiddetle öneriyorum.

Yani harika bir dizi izlerken aynı zamanda öğrenip, gülüp, ağlayıp, bilgilenip, eğleniceksiniz. For sure.

PS: 16 ödüllü 1991 yapımı Paris is Burning documentary’sini de diziyi bitirdikten sonra izlemek isteyebilirsiniz. New York ballroom kültürünü anlatan çok başarılı bir film ve bu diziden sonra iyi bir geçiş sağlayacağını düşünüyorum. (hatta bitirmeden diziyi arasında da izleyebilirsiniz, böylece bütün kelimeleri ve ballroom langajını öğrenebilirsiniz) – Netflix’de var.

-Aleyna

Leave a Reply