Marakeş Gezi Rehberi

Marakeş, çoğu kişinin olduğu gibi benim de uzun süredir gitmek istediğim yerlerden biriydi. Hakkında da yazılacak birçok şey var. Ben bu yazıyı gayet açık ve net şekilde görülmesi gereken yerlerin ufak listesini sunma amaçlı yazmaya karar verdim. Bu listenin başında camiler yer alıyor, onun dışında saraylar ve bir de tam bir başlık veremediğim ama önerim olabilecek mekanlar var. Biz neler yaptık nerelere gittik ne ne kadardı bunla ilgili yazıları da sonra paylaşıyor olacağım.

Processed with VSCO with c7 preset
Kaldığımız riadın çatı katından

Camiler : Koutoubia Camisi, Kasbah Camisi (yanında da Saadian Mezarları)

Saraylar : Bahia Sarayı, El Badi Sarayı

Öneri mekanlar : Ali Bin Yusuf Medresesi, Marrakech Museum, Jewish Mellah, Place des Epices, Majorelle Bahçesi, Gueliz Bölgesi, YSL Museum

Processed with VSCO with c8 preset
Atay Cafe Food’un terası

Bir de kısa günün karı tadında internette öyle kolay kolay en iyilerini güzellerini bulamadığımız restoran ve cafe önerilerim var. Bunları da bize kaldığımız riad biz gelmeden önce bize önerilerle dolu bir pdf dosyası yolladı, biz de onlar sayesinde keşfettik. Hepsi çok tatlı, local ve o bölgelerdeyken gidip denenebilecek yerler bence. İsimleri yazıyorum, instagramdan da bir bakarsınız zaten.

Processed with VSCO with k3 preset
Nomad’in terası

Restoranlar & cafeler : Le Foundouk, Atay Cafe Food, La table du palais, Nomad, Dar Cherifa, Conciergerie la Sultana, Limoni (yediğim en güzel yemekleri burada yedim!!!)

Bir de Marakeş’ten gidilebilecek geziler var bir sürü ama benim ilgimi en çok bu ikisi çekmişti. Bir tanesi Berberi kasabası öbürü de Kuzey Afrika’nın en uzun şelalesi Ouzoud Şelaleleri.

IMG_1977
Günbatımını izlemek için siz de güzel bir teras bulun ve nane çayınızla keyfini çıkarın

Günübirlik geziler : Ourika Valley (berberi village), Ouzoud Şelaleleri (100m, K.Afrika’nın en yükseği). Biz Ourika’ya gittik, sabahtan çıkıyorsunuz hem berber denen bölge halkının evlerine misafir olabiliyorsunuz hem de Atlas Dağında trekking yapabiliyorsunuz falan filan bir sürü şey. Bugünle ilgili apayrı bir yazı yazmam lazım kısacası 🙂

IMG_8493
Ourika Vadisine gittiğimiz günden Atlas Dağlarında 🙂

– Serra

Leave a Reply