Yukarı Normandiya’da Rouen’a Bir Günlük Gezi

Rouen aslında Fransa’da yaşamayanların pek de duyduğu ya da “kesin gitmeliyim” dediği bir yer değil bence. Ama eğer Paris’teyseniz ve bol da vaktiniz varsa, yakınlarda bir yerler görmek istiyorsanız ve bu yerin de hem mimarisi değişik olsun hem de ucuz olsun diyorsanız Rouen doğru adres.

Biz Rouen’a Paris’ten otobüsle gittik, aşağı yukarı 1.5 – 2 saat sürdü sanırım. Avrupa’da kullanabileceğiniz bir sürü otobüs firması var ama içlerinden en ünlüleri ve benim de kullandıklarım ouibus ve flixbus. Rouen’a da flixbus’le gidiş dönüş 12 euroya aldım biletleri. Sabah otobüsüyle gidip akşam otobüsüyle de döndük.

Rouen’da görüleceklere dönecek olursak, çok da inanılmaz bir şeyler beklememek lazım. Malum, burası küçük bir şehir. Yani aslında tam da bir küçük şehir değil ama bi Paris’i, Lyon’u Strasbourg’u falan düşünürsek eğer Rouen cidden küçük. Şehrin turistik yerlerini de zaten yürüyerek geziyorsunuz, otobüsün indiği durağa da yürüme mesafesinde. 

Evet, peki Rouen’da cidden görülecek neler var?

Rouen Katedrali (Avrupa’daki sayılı en yüksek katedrallerden biriymiş), Jeanne d’Arc Kilisesi (bu baya modern ve gördüğüm en değişik kiliselerden), Saint Maclou Kilisesi, Rouen Güzel Sanatlar Müzesi, Place du Vieux Marché (buranın old town denen yerindeki geniş meydanı), Gros Horloge (devasa saat), güzel bir bahçe görmek yürümek isterseniz Jardin des Plantes de Rouen, yine mimarisi güzel yerlerden biri : Ecole régionale des Beaux-Arts de Rouen, Rouen Kalesi, fotoğraflık bir cadde : Rue Eau-de-Robec.

Değişik modern bir kilise : Jeanne d’Arc Kilisesi

-Serra

Leave a Reply