Ucuza Seyahat Etmek

Herkes seyahat etmeyi sever ya da seyahat etmek ister. Genelde ama bunun için çok para gerekeceği türünden bir de önyargı vardır aslında. Paris’te yaşamaya başlayana kadar aslında ben de bu kafadaydım, gezi planlarken ya da bir yere gittiğimde biraz daha turist modundaydım daha doğrusu. Paris’te yaşayaıp da euro harcamaya başlayınca aslında normalde tatilde 1 haftada harcanan parayla tüm faturalarınızı, tüm ev alışverişlerinizi ve genel harcamalarınızı yapabileceğinizi fark ettim. İşte bu noktada ben de Paris’e yakın yerlere nasıl giderim, yakında neler var, trenler ne kadar diye bakarken otobüsle tanışmış oldum. (Tanışmış oldum diyorum çünkü Türkiye’de bir ülkeden bir ülkeye birkaç saatte giden otobüsler ya da bir sürü şehre giden inanılmaz ucuz otobüs konsepti yok, daha çok otobüsler bir araç gibi bence.)

Bana en sık sorulan soru şu : “Bu kadar çok geziyorsun ama tüm bunlara nasıl paran yetiyor?” Buna cevabım bir yere gitmek istiyorsam bunu son ana bırakmadan planlayıp işi en ucuza getiriyor olmam oluyor genelde. Neyse biz otobüs konusuna dönecek olursak, Avrupa’daysanız ve zamanınız varsa gittiğiniz ülkede başka şehirler de görmek istiyor ya da başka yakındaki ülkeye gitmek istiyorsanız bir numaralı önerim otobüs.

Evet trenler tabii ki daha hızlı, evet bazen trenle otobüs aynı fiyata geliyor ama siz yine de otobüslerin fiyatları ve saatleriyle de karşılaştırın. Şimdi iki tane de otobüs firması veriyorum size, ikisinden de çok memnunum :

https://tr.flixbus.com/

https://www.ouibus.com/

Bu yazıyı yazmaya neden gaza geldiğimi de söyleyim hemen, şuan flixbus isimli firmada inanılmaz bir “patron çıldırdı” kampanyası var, ben gidiş dönüş 1,98 euroya Paris-Bordeaux bileti aldım. Evet evet şaka maka gidiş dönüş, Paris’te 1 metro bileti fiyatına. Mesela şuan Nantes, Lyon, Rennes, Lille’e giden Paris otobüslerinde de bu aynı fiyatlar var.

Sabah gidip akşam dönmelik, hatta 4 saatlik bir yolla ülke değiştirmelik geziler yapmayı düşünüyorsanız tam zamanı. Bu yazıyı otobüse ayırdım, önümüzdeki günlerde de başka yollar anlatmaya devam edebilirim, sizin de önerilerinizi bekliyorum!

-Serra

Leave a Reply